היום ה-18 למלחמה: נתניהו טרם נטל אחריות - אבל מקורביו ממשיכים להפיל את התיק על מערכת הביטחון

נתניהו לא נטל אחריות, מקורביו מאשימים את מערכת הביטחון
שישה בכירים כבר הודיעו כי היא חלק מהכישלון בהגנה על תושבי הדרום, אך ראש הממשלה לא ביניהם. בזמן שהשרה רגב דווקא אומרת: "הדרג המדיני לא מקבל החלטות סתם ככה בקבינט, יש גורמי ביטחון". זאת בזמן שנראה שנתניהו מנסה לייצר הפרדה ברורה בינו לבין הדרג הביטחוני
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
הרצי הלוי, בנימין נתניהו ויואב גלנט
צילום: קובי גדעון, לע"מ

18 יום עברו מאז מתקפת הטרור הרצחנית של חמאס שגבתה את חייהם של יותר מ-1,400 בני אדם, וראש הממשלה נתניהו עדיין לא נטל אחריות או התייחס לנושא. זאת בזמן שבכירי המערכת הצבאית וגם שרים בממשלתו הודו בכישלון של המערכת. אך בזמן הזה מקורביו של ראש הממשלה מפנים את האצבע המאשימה לראשי הצבא.

הוואטסאפ של כאן חדשות - עקבו אחרי הערוץ הרשמי

אתמול התבטאה השרה מירי רגב בנושא ואמרה: "הייתה כאן קונספציה מוטעית של מי שהביא אותה. הדרג המדיני לא מקבל החלטות סתם ככה בקבינט. יש שב"כ, יש מוסד, יש אמ"ן. מנהיגות צריך להגיד אני שומע מה אנשי המקצוע אומרים. אף ראש ממשלה לא יכול להחליף את הגופים האלה".

שישה בכירים התבטאו עד כה בפומבי ולקחו אחריות על הכישלון בשמירה על תושבי הדרום. השישה הם ראש שב"כ רונן בר, ראש אמ"ן אהרן חליוה, מפקד חיל האוויר תומר בר, מפקד פיקוד העורף אלוף רפי מילוא, ראש המל"ל צחי הנגבי ושר האוצר בצלאל סמוטריץ'. 

בחדשות הערב בכאן 11 פורסם בשבוע שעבר כי בכירים בלשכת ראש הממשלה הפנו אצבע לכיוון הצבא, שדיברו על אחריות הצבא למחדל. בנושא התפתח ויכוח בלשכת נתניהו בין היועצים, בשאלה - אם ראש הממשלה צריך להתייצב מול המצלמות ולקחת אחריות למתקפת הפתע והמלחמה. לפי שעה, הוויכוח נמשך ונתניהו לא מקבל על עצמו אחריות.

זאת בנוסף לשורת פעולות של ראש הממשלה שמשדרות בידול בינו לבין הדרג הצבאי. בחדשות הערב בכאן 11 נחשף כי נתניהו זימן את הרמטכ"ל לשעבר גבי אשכנזי לשיחת התייעצות ביטחונית בימי הלחימה. אשכנזי נקרא לדגל אחרי מלחמת לבנון השנייה, והפך לרמטכ"ל במקום דן חלוץ. בין נתניהו ואשכנזי יש היסטוריה מורכבת - אבל על רקע פרשת הרפז, אשכנזי נחשב לסדין אדום בעיני שר הביטחון יואב גלנט. זאת בנוסף לדיווחים על כך שנתניהו נפגש עם האלוף (במיל') יצחק בריק.

במקביל, המתיחות בקבינט המלחמה נמשכת. בחדשות הערב בכאן 11 דווח שנתניהו מטיל ספק במוכנות הצבא לתמרון קרקעי וסבור שנדרש עוד זמן היערכות. מנגד, השרים בני גנץ וגלנט לא מעוניינים לעכב באופן משמעותי את התמרון ותומכים בעמדת הצבא שהוא מוכן לפעולה.

בינתיים, לשכת ראש הממשלה פנתה היום ללשכת הרמטכ"ל הרצי הלוי וללשכת שר הביטחון וביקשה להוציא הודעה משותפת על אמון ושיתוף פעולה מלא בין הצדדים. בהודעה משותפת של השלושה, שכללה צילום משותף, נאמר: "בין ראש הממשלה נתניהו לבין שר הביטחון והרמטכ״ל יש אמון מלא והדדי ואחדות מטרה ברורה". זאת בזמן שבתמונות ותיעודים מהערכות מצב ודיונים, תמונתו של גלנט לא מופיעה, כמעט באופן מופגן.

בצה"ל הזהירו היום שהעיכוב בכניסה הקרקעית עלול לגרום לירידת המוטיבציה בקרב חיילי המילואים שממתינים בשטחי הכינוס כבר יותר משבועיים. בצבא מסרו כי הם מצפים לקבל אור ירוק מצד הדרג המדיני לכניסה הקרקעית לרצועה, כדי למנוע מצב של ירידה ב"מתח המבצעי" של הלוחמים. במערכת הביטחון מבינים שלא ניתן לסיים את המלחמה בעזה בתקיפות אוויריות בלבד, ובצה"ל משוכנעים שבכניסה קרקעית ייווצרו עוד הזדמנויות לחסל בכירים נוספים בארגון הטרור, לפגוע בתשתיות שלו וכן לקדם את סוגיית החטופים והנעדרים. אך ההוראה טרם הגיעה.

יו"ר ש"ס אריה דרעי התייחס אתמול לעיכוב בכניסה הקרקעית ולמתחים סביב הנושא. "אלה דברים שהם לא מהרגע להרגע, זה לא מצב שהצבא מוכן והדרג המדיני לא נותן", אמר דרעי. "אני רואה כל יום ידיעות, חבל שהן לא מבוססות וגורמות להרבה בלבול. זה נותן אינדיקציות לא נכונות. אני שומע על מתחים שקיימים בין הדרג המדיני לשר הביטחון, אין ספק שיש דעות. לעולם לא הייתה תמימות דעים כל כך חדה וברורה במטרות של המלחמה הזו".

בחדשות הערב בכאן 11 פורסם בשבוע שעבר שמקורביו של ראש הממשלה השתתפו בפגישות ובדיונים בקריה תוך כדי הלחימה. בין השאר ביקר יעקב ברדוגו בקריה ונפגש עם בכירי לשכת ראש הממשלה בימי הקבינט. עוד פורסם שברדוגו נפגש עם ראש הסגל של נתניהו, צחי ברוורמן, לפחות פעמיים. באחד הימים הוא שהה לפחות ארבע שעות בלשכת ראש הממשלה, ולפי כמה מקורות נראה נכנס לאקווריום - המוביל לחדרו של ראש הממשלה.

בחדשות הערב נחשף כי המעורבות של דובריו הפוליטיים והאישיים של נתניהו משמעותית הרבה יותר. מלבד השתתפות בכל דיוני הערכת המצב של מטה ההסברה, עופר גולן, דובר משפחת נתניהו, מחלק הנחיות הסברה והוראות לעובדי המדינה - בין היתר הנחה להדהד את תמונות הזוועה של התינוקות שנרצחו. גיא לוי, דובר הליכוד, לא רק משתתף בדיונים, אלא גם מבקש לדבר ולקחת בהם חלק.

הפופולריים