מה האחריות של ראש הממשלה נתניהו למתקפת הפתע?

מה האחריות של ראש הממשלה נתניהו למתקפת הפתע?
לפני חצי שנה נתניהו דיבר על ההרתעה של חמאס והג'יהאד האסלאמי. לפני שלושה שבועות הבנו שכל הקונספציות קרסו - ונתניהו עדיין לא קיבל אחריות | הפרשנויות בפאנל חדשות שישי
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
ישראל במלחמה, קיבוץ בארי, חמאס, עוטף עזה
צילום: אדי ישראל, פלאש 90

שלושה שבועות אחרי הטבח המזעזע של חמאס בתושבי הדרום עולה שאלת לקיחת האחריות על מה שהוביל לאירועים. ראשי מערכת הביטחון - שר הביטחון יואב גלנט, הרמטכ"ל הרצי הלוי וראש השב"כ רונן בר קיבלו בקולם אחריות אישית. מי שלא עשה זאת הוא ראש הממשלה בנימין נתניהו. בישיבת סיעה לפני כחצי שנה, נשמע נתניהו מדבר על ההרתעה של חמאס והג'יאהד האסלאמי.  

"מבצע שומר חומות שנתן לחמאס את המכה הקשה בתולדותיו, השמיד לו את היכולת האווירית, הימית, התת קרקעית - זה גרם לשינוי משוואת ההרתעה וזה עובד כבר שנתיים. הכוונה שלנו במבצע "מגן וחץ" הייתה לשנות את מאזן ההרתעה גם מול הג'יהאד האסלאמי. כל מי שבא לפגוע בנו יבין עכשיו יותר טוב את המשמעות של המילים דמכם בראשכם", אמר נתניהו במאי.

"אם נתניהו לא מבין שהוא סיים את תפקידו ההיסטורי בספר דברי הימים של מדינת ישראל אז יש לו בעיה קשה בהבנת המציאות. אחרי שהאירוע ייגמר, הוא לא יוכל יותר להראות את פרצופו. העם יקיא אותו מתוכו".

.

"סביבתו של נתניהו משדרת שהוא לא אחראי, אלא הדרג הצבאי. נתניהו ניסה לאורך השנים האחרונות להגיד שרק הוא יביא ביטחון. גם כשכולם אומרים משהו מסוים, הוא המיטיב לזהות ופועל אחרת. הדברים לא מתכנסים".

"קרסו כל כך הרבה קונספציות - קודם כל הקונספציה של הדרג המדיני שכדאי לחזק את חמאס ולהחליש את הרשות הפלסטינית וקונספציית המודיעין של צה"ל. מקווה שכל דקה של ראש הממשלה מושקעת בניהול המלחמה ולא בניהול מערך פוליטי או קרב הישרדות".

הפופולריים