מטרת העל של חמאס: שחרור אסירי "סינוואר על סטרואידים" | אליאור לוי

מטרת העל של חמאס: שחרור אסירי "סינוואר על סטרואידים"
לאחר שהשתחרר בעסקת שליט, הבטיח סינוואר שישחרר את כל האסירים הביטחוניים הכבדים. 12 שנים אחרי, והבטחתו עשויה להתקיים
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
סינוואר והמחוסל ר'נדור
צילום: ללא קרדיט

בשעה 12:00 ב-7 באוקטובר, פחות משש שעות אחרי שפתח במתקפת הפתע, חמאס השיג את מטרותיו במלחמה. מרגע זה, האינטרס היחיד שלו היה להגיע להפסקת אש כמה שיותר מהר. יחיא סינוואר הוא הרבה דברים, תמים הוא לא. סינוואר ידע היטב שמבצע הפשיטה והחטיפות, שהצליח הרבה מעבר למה ששיער חמאס, ימיט חורבן על רצועת עזה. האם זהו מחיר שסינוואר היה מוכן לשלם עוד טרם המבצע? באופן חד משמעי - כן.

כדי להבין את הטענה הזאת, עלינו לחזור 12 שנים אחורה: האסיר יחיא סינוואר שוחרר מהכלא במסגרת עסקת שליט ונכנס בשערי עזה, ביחד עם יתר האסירים. חמאס ארגן עצרת עצומה לקבלתם, וסינוואר - שלא היה אז חבר בהנהגת הארגון - נבחר לשאת נאום בשם כל המשוחררים. הוא נעמד על הבמה והכריז שהוא מבטיח לאסיר העולם חסן סלאמה, כמו גם ליתר האסירים הכבדים שנותרו בכלא, שהוא לא ישקוט עד שגם הם ישוחררו.

בשבעה באוקטובר סינוואר עשה צעד משמעותי מאוד לקיום ההבטחה שלו - אך לא לקח בחשבון שישראל תכריז מלחמה שאחד מיעדיה הוא מיטוט שלטון הארגון, הנהגתו ויכולותיו הצבאיות. 

אבל הכרזות לחוד ומציאות לחוד. בימים האחרונים, הולך ומתגבר הלחץ על ישראל להביא לסיום המלחמה בתמורה לשחרור כל החטופים, כולל החיילים. המחיר לכך יהיה שחרור של כל האסירים להם הבטיח סינוואר את חירותם בנאומו. זה לא משנה כמה שכונות נהרסו בעזה, כמה מפקדי חטיבות חוסלו וכמה מחבלים נהרגו - אם חמאס ישיג את המטרה הזאת, וגם ישמור על שלטונו בעזה - הוא ינצח.

חשוב להבין - הזרעים למתקפת השבעה באוקטובר נשתלו עוד בעסקת שליט. יחיא סינוואר הוא המשמעותי בהם, אך בנו איתו את התוכנית גם אלה ששוחררו יחד איתו: חבריו הטובים רווחי מושתהא ותאופיק אבו נעים, לצד כל המגורשים לעזה, אשר סביבם בנה סאלח אל-עארורי את מטה הגדה שהוביל מאות פיגועים נגד ישראל ביהודה ושומרון, בנוסף לו ולאחיו, מוחמד סינוואר, שחטף והחזיק את שליט - והפך לימים למפקד דרום הרצועה בזרוע הצבאית של חמאס - ויש עוד רבים אחרים.

צה"ל חיסל את מפקד החטיבה הצפונית של חמאס | האסים שנותרו

ומיהם האסירים שישוחררו אם חמאס יצליח לאלץ את ישראל לרוקן את בתי הכלא? עבדאללה ברגותי, מהנדס המטענים שאחראי לרציחתם של עשרות ישראלים באינתיפאדה השנייה, עבאס א-סייד, שפיקד על הפיגוע במלון פארק (בעקבותיו פתחה ישראל במבצע חומת מגן), איברהים חאמד, שהיה מפקד הזרוע הצבאית של חמאס בגדה ושפוט לעשרות מאסרי עולם, וכן – גם חסן סלאמה, שהוביל את פיגועי ההתאבדות שביצע חמאס בנקמה על חיסולו של יחיא עיאש.

הדמויות הללו הם סינוואר "על סטרואידים" של דם. אוי למדינה שתתן לרוצחים הסדרתיים הללו לצאת לחופשי ולעשות כרצונם. מי שחושב שהם ייפרשו לפנסיה בחופי האיים המלדיבים – לא יודע מה זה חמאס.

ומילה קטנה עלינו, הישראלים - עצירת המלחמה ללא סיום המציאות המכונה שלטון חמאס בעזה, תוביל לכך שחבל הארץ שנקרא "עוטף עזה" לא יתקיים יותר - בוודאי שלא במתכונתו הנוכחית ובמרקם הדמוגרפי שלו (גילוי נאות: אני תושב אחד מקיבוצי העוטף). הכל יתפורר שם: ההתיישבות, הקיבוצים, החקלאות - וגם קולות הילדים. הכל. זוהי לא הדרך לסיים את מה שחמאס התחיל.     

הפופולריים