הקרב על הליבה: מאחורי המפעל הכלכלי של החינוך החרדי

הקרב על הליבה: מאחורי המפעל הכלכלי של החינוך החרדי
סדרה חדשה של ההסכת "חיות כיס", בהגשת שאול אמסטרדמסקי ושירה קדרי עובדיה ("הארץ"), צוללת לתוך מערכת החינוך החרדית ותספר איך נראים שם לימודי ליבה, לאן הולך הכסף הגדול, איך יכול להיות שמאות בתי ספר נשלטים על ידי מפלגות פוליטיות - ואיך זה ישפיע על העתיד של כולנו
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
יונתן זינדל, פלאש 90
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

איך קרה שבזמן מלחמה, כששר האוצר הגיש לממשלה ולכנסת את תקציב 2023 החדש, תקציב שאמור לשקף שינוי בסדרי העדיפויות של הממשלה בשביל לממן את המלחמה בחמאס, מצאנו את עצמנו בלב מאבק אחר לגמרי - מאבק על תוספות שכר לרשתות החינוך החרדיות? או כמו שהממשלה קראה לזה - הכנסת החינוך החרדי לרפורמת "אופק חדש".

> הוואטסאפ של כאן חדשות - עקבו אחרי הערוץ הרשמי

לפי שר האוצר והמפלגות החרדיות, הכנסת החינוך החרדי לאופק חדש הוא תיקון עוול היסטורי, להשוואת שכר המורות והמורים החרדים לאלה של עמיתיהם בחינוך הממלכתי והממלכתי-דתי. אבל האמת היא שזה רק חלק קטן מהסיפור. כדי להבין באמת מה באמת עומד מאחורי תוספות השכר למורים החרדים, ולמה למפלגות החרדיות היה כל כך חשוב להילחם עליהן, צריך להבין איך בנויה המערכת הסבוכה של החינוך החרדי. 

זו משימה לא פשוטה, כי מערכת החינוך החרדית היא פסיפס שמורכב מאינספור חלקים. צורות לימוד שונות, אופי מוסדות שונות, והיקף שונה ללימודי חול, או כמו שאנחנו קוראים להם - לימודי ליבה. חלק מבתי הספר משתייכים לרשתות שנמצאות בבעלות המפלגות הפוליטיות החרדיות, ש״ס ויהדות התורה. אחרים נמצאים בבעלות עמותות פרטיות קטנות. יש בתי ספר שלא מלמדים ליבה בכלל, או כמעט בכלל, וכאלה שמלמדים לימודי ליבה מלאים וברמה גבוהה. וגם, כפי שמלמדים נתוני מבחן הפיזה שפורסמו ממש לאחרונה, קיים פער עצום בין רמת הלימודים של הבנות החרדיות לבין זו של הבנים החרדים.

בסדרה "הקרב על הליבה" מבית חיות כיס נצלול לתוך הסבך הזה בעזרת מומחיות ומומחים, רובם חרדים בעצמם. חוקרים וחוקרות, אנשי ונשות חינוך, הורים וילדים חרדים יספרו איך נראים לימודי ליבה בחברה החרדית, ואיך נראים יתר הלימודים. נבדוק איך יכול להיות שבשנת 2023 פועלים במדינת ישראל מאות בתי ספר שנשלטים בידי מפלגות פוליטיות, ובנוסף להם עוד אלפי בתי ספר פרטיים לחלוטין שמתוקצבים בידי משלמי המסים. נגלה מה קורה בבתי הספר ונבדוק כיצד הם משפיעים על עתידה של החברה והכלכלה הישראלית כולה. 

פרק 1 - הביזנס של החדר

לאן מתגלגלים 4 מיליארד שקל מדי שנה בחינוך החרדי? איך יכול להיות שב-2023 פועלים בישראל מאות בתי ספר שנשלטים בידי מפלגות פוליטיות, ואלפי בתי ספר פרטיים לחלוטין שמתוקצבים בידי משלמי המסים? והאם ישראל יכולה להרשות לעצמה להרשות את המשך קיומו של המצב הזה? 

פרק 2 - המחנה הממלכתי

מה קורה כשהורים חרדים רוצים לספק לילדיהם חינוך מתקדם שמשלב בין קודש לחול? הזרם הממלכתי החרדי היה אמור להיות התקווה הגדולה של שילוב לימודי ליבה, אבל הוא נבלם מהר מאוד למרות הביקוש הגדל. 

פרק 3 - נשות חיל

מה קורה בבתי הספר של הבנות החרדיות, למה שם זה בסדר ללמד לימודי חול, איך זה משפיע על שוק התעסוקה, והאם יש סיכוי שמשהו ממה שקורה בעזרת נשים מחלחל גם לצד השני של המתרס.

 

פרק 4 - השינוי מתחיל מלמטה

איך בכל זאת אפשר להניע שינוי בחברה עם כללים ונורמות כל כך נוקשות כמו החברה החרדית? נחמיה שטיינברגר, מנהל המכינה החרדית של האוניברסיטה העברית, מספר על הקשיים שבדרך, על הפערים הבלתי אפשריים שהוא פוגש, ועל איך בכל זאת מצליחים לחולל שינוי אמיתי

 

הפופולריים