טור

שנת המהפכה שלא הייתה

שנת המהפכה שלא הייתה
שנת 2023 הייתה אמורה לקבל את הכותרות של השנה שבה העם יצא לרחובות, השנה של הקרב על עצמאות מערכות אכיפת החוק והמשפט
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
יוסי זמיר, פלאש 90
צילום: יוסי זמיר, פלאש 90

זה היה בחיים הקודמים של כולנו. בקושי ארבעה ימים לתוך השנה החדשה, פחות משבוע מהשבעת הממשלה החדשה, עולה שר המשפטים יריב לוין על הפודיום – ומכריז על תוכנית שעיקרה לעלות על מערכת המשפט. הוא יקרא לזה רפורמה, אחרים יקראו לזה מהפכה, ולפי השם שיתנו נדע לפעמים מה עמדתם; אבל כך או כך – היה ברור שמדובר בדרמה גדולה. דרמה שהלכה והתפתחה, במקביל למחאה חסרת תקדים.

באותו 4 בינואר, הכריז לוין על ארבעה סעיפים מרכזיים: שינוי שיטת בחירת השופטים, הפיכת היועצים הממשלתיים למשרות אמון, ביטול עילת הסבירות והגבלת סמכותו של העליון – גם דרך הרוב הנדרש במקרים מסוימים וגם דרך פסקת התגברות.

הוואטסאפ של כאן חדשות - עקבו אחרי הערוץ הרשמי

החטופים שעדיין בשבי - הרשימה המלאה

אם נסתכל על הסעיפים האלה נבין שהטענה שהרפורמה מתה רחוקה מלהיות מדויקת. לוין אולי לא הגיע ליעדו – 7 באוקטובר שינה הכול, אז כמובן שגם את העניין הזה – אבל התוכנית יצאה לדרך עוד קודם. מה שהיה הוא לא מה שיהיה. די להסתכל על בית המשפט העליון, זה שיכריע עכשיו בביטול עילת הסבירות, שפועל בהרכב חסר כי לא מונו שופטים במקום השתיים שפרשו. בראשו יושב ממלא מקום - השופט עוזי פוגלמן. פוגלמן, כפי שחשפנו בזמנו, ויתר על הנשיאות. אך בסירוב שר המשפטים לכנס את הוועדה, לא יכול היה להיכנס הנשיא הבא לפי שיטת הוותק, השופט יצחק עמית.

שר המשפטים סירב לכנס את הוועדה לבחירת שופטים עד לאחרונה, לאחר שהרכבה לא שונה, וגם כעת – עוד לא בטוח אם ומתי תבחר שופטים לעליון ובכלל. וביטול עילת הסבירות – זה שקודם חוקק ורק אחר כך ראש הממשלה נענה לבקשת בואך תחינת הרמטכ"ל לפגוש אותו כדי להזהיר מהמצב – עכשיו עומד במבחן בג"ץ.

אותו בג"ץ ששמע אזהרות, אותן אזהרות שהושמעו באוזני לוין והממשלה, שבפגיעה הזאת בעצמאות המשפטית והשיפוטית, ישראל לא רק מסתכנת כמדינה בהאג, אלא מסכנת ישירות את מפקדיה ולוחמיה בזירה הבין-לאומית. וגם אלו שהזהירו לא העלו על דעתם כמה האזהרה תהפוך לרלוונטית. ועוד לא הזכרנו את חוק הנבצרות, שמקדמיו הודו שנוצר בעקבות ואף לטובת מקרה נתניהו, ולא על עקרונות שלא קודמו בחקיקה, אך ריחפו מעל החלטות ומהלכים בצמרת. 

חשוב לומר: ישנם שינויים שצריכים והיו צריכים להיעשות. אחת הטעויות המשמעותיות של מערכת המשפט הייתה שאולי אמרה שצריך לעשות שינוי, אך לא פרטה את הכותרת לפרוטות ולא הפכה אותה למעשים שהיו ברורים בשטח. אבל בין זה לבין יוזמות החקיקה הפער עצום. ובפער עברו מאות אלפי מפגינים.

באותה שבת מקוללת, נשברה עוד קונספציה. הקונספציה נגד מערכות האכיפה והמשפט. הייעוץ המשפטי, פרקליטות אזרחית וצבאית, משטרה ועוד - עובדים במשותף ובהצלחה עם אלו שהרבו לתקוף אותם. “חזון אחרית הימים“, יש שאמרו. רק חבל שההכרה והחזון הגיעו מימים נוראים שכאלה.

שנת 2023 הייתה אמורה לקבל את הכותרות של השנה שבה העם יצא לרחובות, השנה של הקרב על עצמאות מערכות אכיפת החוק והמשפט, השנה של המחלוקות.

ואז הגיע 7 באוקטובר.

הפופולריים