"החלטה שעלולה לסכן את חיי האזרחים": פנייה דחופה לדיון על פיצול הסמכויות במשרד הביטחון

פנייה לדיון על פיצול הסמכויות במשרד הביטחון
בעקבות חשיפת כאן חדשות על החלטת נתניהו לפיה הסמכויות יעברו לסמוטריץ' למרות התנגדות שר הביטחון גלנט נעשה פנייה ליו"ר הוועדה, יולי אדלשטיין • חברי הכנסת: "פגיעה קשה ביכולתה של מערכת הביטחון לממש את אחריותה"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90
צילום: צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

חברי סיעות האופוזיציה בוועדת חוץ וביטחון פנו הבוקר (חמישי) במכתב ליו"ר הוועדה, ח״כ יולי אדלשטיין בדרישה לקיים דיון דחוף בנושא העברת הסמכויות על המנהל האזרחי ומתאם פעולות הממשלה בשטחים לידי השר בצלאל סמוטריץ', כפי שנחשף לראשונה בחדשות הערב עם מיכל רבינוביץ' בכאן 11.

את הפנייה יזמו הרמטכ"ל לשעבר, ח"כ גדי איזנקוט, ושר המודיעין לשעבר, ח"כ אלעזר שטרן, ודרשו במכתב ליו"ר הוועדה אדלשטיין לקיים "דיון במשמעויות ההחלטה בוועדת החוץ והביטחון". את הפנייה נימקו כי "מניסיוננו ומאחריותנו לפיקוח על פעולות הממשלה, יש בהחלטה זו פגיעה קשה בתפקוד מערכת הביטחון, העלולה לעלות בחיי אזרחי מדינה ישראל. מעבר לכך, אנחנו רואים בהחלטה זו התנהלות בניגוד ל'חוק יסוד: הצבא' ולפגיעה קשה ביכולתה של מערכת הביטחון לממש את אחריותה״.

כזכור, ראש הממשלה בנימין נתניהו הכריע והעביר את הסמכויות על המנהל האזרחי לשר בצלאל סמוטריץ' למרות התנגדות שר הביטחון יואב גלנט. המאבק על הסמכויות במשרד הביטחון הגיע לשיא בדיון סוער שבו השתתפו נתניהו, גלנט, סמוטריץ', שר המשפטים יריב לוין וקצינים בכירים נוספים. גורם שנכח בדיון הבהיר - "זה יקרה עם גלנט או בלעדיו".

ראש האופוזיציה יאיר לפיד התייחס היום בריאיון לאילאיל שחר בתוכנית הבוקר הזה בכאן רשת ב לחשיפת כאן חדשות, לפיד תקף את המהלך ואמר כי אנשי הקואליציה "משחקים בביטחון ישראל".

לדבריו, "אם הוא אחראי על החלק הזה בצבא והוא על חלק אחר, ומחר פורץ עימות צבאי - מי ינהל אותו גלנט או סמוטריץ'? הם מפרקים את הסמכויות במקום הכי נפיץ שיש, אני הייתי חבר קבינט, יש תמיד עימותים צבאיים, זה דבר שאפילו לא צריך לעצור לשנייה ולדון בשאלה מהי שרשרת הפיקוד. מחלקים את הסמכויות מצה"ל מסיבות פוליטיות".

הפופולריים