הרצוג לאיחוד האירופי: מותר לבקר, אך אסור לשלול את קיום ישראל

הרצוג: מותר לבקר, אך אסור לשלול את קיום ישראל
נשיאת האיחוד האירופי בפתח פגישתה עם הנשיא: "שלטון החוק הוא ערך לא מובן מאליו"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
הרצוג נואם בפרלמנט של האיחוד האירופי לציון יום השואה הבינלאומי 26.01.23
צילום: צילום: רויטרס

נשיא המדינה יצחק הרצוג נאם היום (חמישי) בפרלמנט האיחוד האירופי, לציון יום השואה הבין לאומי. "אני מבקש להדגיש מעל במה זו את הגבול החמקמק שבין ביקורת על מדינת ישראל לבין שלילת קיומה", הוא אמר. "מובן שניתן לבקר את המדינה שאני עומד בראשה. מותר לבקר ולחלוק עלינו. הדמוקרטיה הישראלית מצטיינת ממילא בביקורת פנימית עזה ונוקבת".

"אבל, אסור שביקורת על מדינת ישראל תהפוך לשלילת עצם קיומה של מדינת ישראל, מדינת הלאום של העם היהודי, שאף הוכרה ככזו על ידי מוסדות הקהילה הבינלאומית", המשיך הרצוג. "הטלת ספק בזכותה של מדינת הלאום של העם היהודי להתקיים היא לא דיפלומטיה לגיטימית. היא אנטישמיות במלוא מובן המילה, ויש לעקור אותה מן השורש. הכלל הוא פשוט: הביקורת עלינו חייבת לעבור את המבחן הבסיסי של הגינות ויושרה, ואסור לה להפוך -לא לדה-הומניזציה ולא לדה-לגיטימציה".

 הרצוג בפרלמנט האיחוד האירופי היום (צילום: רויטרס)

נשיאת הפרלמנט האירופי, רוברטה מטסולה, אמרה היום בפתח פגישתה עם הנשיא יצחק הרצוג בבריסל כי "דמוקרטיה ושלטון החוק הם ערכים שלעולם אינם יכולים להיות מובנים מאליהם". את הדברים אמרה מטסולה על רקע יוזמות החקיקה, ובראשון הרפורמה המשפטית של השר לוין, המקודמות בימים אלה בישראל.

לדבריה של מטסולה, "האיחוד האירופי וישראל קשורים בידידות קרובה המבוססת על ההיסטוריה המשותפת ועל הערכים המשותפים: דמוקרטיה, חברה פתוחה, שלטון החוק - ערכים שלעולם אינם יכולים להיות מובנים מאליהם". היא הוסיפה: "בדרך זו, עלינו להמשיך ולהשתמש במומנטום החיובי ביחסי האיחוד האירופי-ישראל שנוצרו בעקבות חידוש מועצת האוסוציאציה".

קדיש מאוחר בגטו ורשה | האזינו לעוד יום 

הפופולריים