ברקע הרפורמה המשפטית: בלינקן נפגש עם לפיד ופעילים חברתיים

"מה שמחבר את ארה"ב וישראל - זו הדמוקרטיה"
שגריר ארה"ב בישראל הוסיף בשיחה עם כאן חדשות: "זה מה שאנחנו אוהבים, זה מה שאנחנו דואגים לו". גורם ישראלי על פגישת בלינקן עם פעילים חברתיים: "נועד להשמיע לשר החוץ האמריקני את הקולות מהשטח" • ראש האופוזיציה נפגש היום עם שר החוץ האמריקני. גורם המעורה בפרטי הפגישה: האמריקנים מודאגים ממה שמתרחש בישראל בחודש האחרון
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
שגריר ארה"ב בישראל ניידס
צילום: שגריר ארה"ב בישראל ניידס

שגריר ארה"ב בישראל תומאס ניידס אמר התייחס היום (שלישי) בשיחה עם כאן חדשות לרמז ששיגר בלינקן במהלך מסיבת העיתונאים עם נתניהו אתמול. בלינקן התייחס לרפורמה המשפטית כשדיבר על הצורך "בהגעה לקונצנזוס עבור הצעות חדשות". ניידס אמר על כך כי "ישראל דמוקרטיה תוססת ומה שמביא את ארה"ב וישראל יחדיו - זו הדמוקרטיה. זה מה שאנחנו אוהבים, זה מה שאנחנו דואגים לו, ועל זה נעבוד ביחד". 

עוד התייחס ניידס למפגש שערך בלינקן עם פעילים חברתיים בירושלים ואמר: "זו דמוקרטיה תוססת, וזה חלק מכך. הרעיון שאנחנו מביאים אנשים מאיגי, מהחברה החרדית, זה מה שחברה אזרחית עוסקת וזה מה ששר החוץ יכול היה לשמוע" 

גורם ישראלי הגדיר את המפגש, שאורגן על ידי שגרירות ארה"ב בישראל, כחריג, וככזה שנועד להשמיע לשר החוץ האמריקני את הקולות מהשטח ומהאזרחים בישראל. במסגרת המפגש לקחו חלק יערי בר טל, פעיל בארגון הנוער הגאה "איגי" לצד פעילים נוספים מכל הקשת הפוליטית. בלינקן אמר:  "אתם חלק מהחברה האזרחית התוססת בישראל, החברה האזרחית היא כוכב הצפון שלנו. הוא הוסיף כי הוא מודה למשתתפים שהגיעו, ושהוא מעוניין ללמוד על מה שהם עושים ועל האתגרים שהם חווים".

לפני כן, נפגש בלינקן עם ראש האופוזיציה יאיר לפיד. גורמים המעורים בפרטי הפגישה מספרים כי היא עסקה באופן משמעותי גם בסוגיית הרפורמה המשפטית. אחד הגורמים אמר כי האמריקנים מאוד מודאגים ממה שמתרחש בישראל בחודש האחרון - והוסיף כי "הניסיון להחליש את הדמוקרטיה מהווה סיכון גדול ליחסים בין המדינות". 

לפיד אמר בפגישה שהיחסים בין המדינות ובין העמים יותר חשובים מהכל ולא תלויים בממשלה כזאת או אחרת ושהוא מחויב למאבק כדי לשמור על ישראל מדינה מתקדמת דמוקרטית וליברלית, כך על פי הגורם.


לפיד מסר לאחר הפגישה: "היחסים המיוחדים בין ארה"ב וישראל מתבססים לא רק על אינטרסים משותפים אלא בראש ובראשונה על ערכים משותפים של עקרונות הדמוקרטיה ושמירה על המוסדות הדמוקרטיים". עוד אמר לפיד כי השניים שוחחו על אתגרי הביטחון של ישראל, הסוגייה האיראנית ועל פעילות פורום הנגב.


הפופולריים