בלינקן לכאן חדשות על חיזוק ההתנחלויות: אף צד לא צריך לקחת צעד שיוסיף דלק

בלינקן על חיזוק ההתנחלויות: אסור להוסיף דלק
שר החוץ האמריקני אחרי הפגישה עם אבו מאזן: ארה"ב תעביר 50 מיליון דולר לפלסטינים. מתנגדים לכל פעולה ממי מהצדדים אשר מקשה בהשגת פתרון שתי המדינות, כולל הרחבת התנחלויות, והריסות ופינויים של בתים
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
אנתוני בלינקן במסיבת עיתונאים בירושלים 31.01.23
צילום: -

שר החוץ של ארצות הברית אנתוני בלינקן אמר היום (שלישי) במסיבת עיתונאים בתשובה לשאלת כאן חדשות על חיזוק ההתנחלויות כי אף צד לא צריך לקחת צעד שיוסיף דלק. בהצהרה שנשא לאחר פגישתו עם ראש הרשות הפלסטינית אבו מאזן, הוסיף השר האמריקני כי "כולם חייבים לקחת צעדים כדי להשיב את השקט". בהמשך לכך הודיע כי כמה בכירים ממשלחתו ישארו בארץ כדי להביא לרגיעה, בהם ברברה ליף, עוזרת מזכירת המדינה לענייני המזרח הקרוב.

נוסף לכך חזר שר החוץ האמריקני על דבריו של נשיא ארצות הברית ג'ו ביידן כי הדרך היחידה להשיג שקט זה היא באמצעות פתרון שתי המדינות וכי מדינתו תמשיך להתנגד להרחבת ההתנחלויות וצעדים לסיפוח. בנוסף התייחס לאיום הגרעין האיראני ואמר כי "ההתחייבות האמריקנית לביטחון ישראל לא ניתנת לערעור".

זמן קצר קודם לכן הודיע בלינקן כי ארצות הברית תעביר 50 מיליון דולר עבור הפלסטינים. עוד אמר כי הוא "שולח את תנחומיי על מותם של פלסטינים חפים מפשע". לפני פגישתם, ערך אבו מאזן פגישה ברמאללה עם ראש המודיעין המצרי, עבאס כאמל, וראש המודיעין הירדני, אחמד חוסני. בתוך זאת, בערוץ הסעודי אל-ערביה דווח מפי מקורות המעורים בפרטים כי מצרים צפויה לשלוח משלחת ביטחונית לישראל שתעביר את דרישות הרשות הפלסטינית לעצירת ההסלמה.

בלינקן נחת בישראל ביום שני ונפגש עם ראש הממשלה בנימין נתניהו. בתום פגישתם נשאו השניים הצהרה, בה רמז השר האמריקני לחשש בוושינגטון מהרפורמה המשפטית. בצל חשש זה נפגש היום בלינקן עם יו"ר האופוזיציה יאיר לפיד, ולאחר מכן ערך, באופן חריג, פגישה עם פעילים חברתיים. גורם ישראלי הגדיר את המפגש, שאורגן על ידי שגרירות ארצות הבריצ בישראל, כחריג, וככזה שנועד להשמיע לשר החוץ האמריקני את הקולות מהשטח ומהאזרחים בישראל. 

בהכנת הידיעה השתתפו גל אהרונוביץ' ורם ברנדס

הפופולריים