חשיפה: הדוח שהזמינה המשטרה אחרי אסון מירון והקשר לדרעי

חשיפה: הדוח על אסון מירון והקשר לדרעי
על פי הדוח, אריה דרעי, אז שר הפנים, לא אישר את הסדרת ההר וקרא שלא להגביל את כמות המשתתפים. חלק מהגורמים שהוזהרו במסגרת הוועדה לחקר האסון, עשויים לנסות ולגלגל אליו את האחריות. הדוח נכתב בידי שני מהנדסים לבקשת יחידת להב 433, שהייתה אמונה על חקירת האסון עד הקמת ועדת החקירה
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
האסון במירון, מירון, אסון מירון
צילום: צילום: דוד כהן, פלאש 90

דוח שנכתב לבקשת יחידה להב 433 שמשטרה, שחקרה את אסון מירון, ופורסם היום (שלישי) בכאן חדשות ייחס מצביע על אחריות לאירוע על יו"ר ש"ס אריה דרעי. לפי הדוח שנכתב בידי מהנדסים, לדרעי, שכיהן כשר הפנים בעת האסון, הייתה אחריות בשני היבטים - הראשון הוא העובדה שהיה אחראי על מינהל התכנון ב-2018 וסרב לחתום על תכנית להסדרת ההר. השני הוא קריאתו הפומבית, יחד עם פנייתו לשר לביטחון פנים דאז, אמיר אוחנה, לקיים את ההילולה במתווה של הר פתוח.

בשנת 2018 אושרה תכנית מתאר להסדרת אתר ההר, בחתימת השר הממונה משה כחלון והשר להגנת הסביבה זאב אלקין. מנהל התכנון במשרד הפנים, תחת השר דרעי, סרב לחתום על אישור התכנית והיא נגנזה.

בדוח נטען כי אחד הגורמים המרכזיים לצפיפות בהר ובאירוע הייתה החלטת המשטרה שלא להגביל את מספר המגיעים להילולה. עוד צוין כי השר דרעי הוציא הודעה לתקשורת, בה נאמר כי הוא הציג את משנתו לשר אוחנה, לפיה לא תוגבל הגעת מתפללים. 

בשבועות הקרובים יעידו בפני הוועדה לחקר אסון מירון מחברי הדוח, גיא קדם וד"ר אבי גריפל. עם התחדשות דיוני ועדת החקיר, שני מחברי הדוח יחקרו בשבועות הקרובים על ידי כמה מהאישים שקיבלו מכתבי אזהרה מהוועדה. חלקם, בהם קציני משטרה, מתכוונים לברר עמם את עניין אחריותו של דרעי, שלא קיבל מכתב אזהרה, כך נודע לכאן חדשות.

גם בחירתו של גיא קדם לכתיבת התחקיר העלתה סימני שאלה לפני כשנה וחצי. בתחקיר של כאן חדשות עלה כי במשטרה בחרו את קדם לטובת ייעוץ למשטרה בתחקיר, אך הבעיה הייתה שהוא אינו מהנדס בטיחות, אין לו רקע רלוונטי באירועים דומים ועלותו הייתה חשובה יותר מכישוריו וניסיונו.

עוד דווח הערב כי נתניהו, באמצעות פרקליטו עורך הדין יוסי כהן, ביקש לחקור בוועדה כמה בעלי תפקידים מדרגים זוטרים, בהם מהנדס הבטיחות, שני מנהלי בטיחות ושני אנשי חברות אבטחה שהיו אמונים על הסדרנים באירוע. ייתכן שהבקשה מלמדת על כוונת נתניהו לנסות ולגלגל אחריות לדרגים זוטרים אלה, או על כוונה לנסות ולעכב את התקדמות עבודת הוועדה באמצעות זימון עדים רבים לחקירה.

לפני כחודשיים ביקשו מהוועדה רבים מפרקליטי מקבלי מכתבי האזהרה, לדחות את המשך הדיונים לאחר חג הפסח. פרקליטו של נתניהו ביקש דחיה של כמה חודשים נוספים מעבר לכך.

לדוח המלא

הפופולריים