נתניהו לבג"ץ: עמדת היועמ"שית על ניגוד העניינים לא מקובלת עליי

נתניהו לבג"ץ: עמדת היועמ"שית לא מקובלת עליי

רה"מ ביקש שבועיים להגיב לעמדת היועצת שקראה לו להימנע מהתערבות ברפורמה המשפטית בשל ניגוד עניינים • בהרב-מיארה נגד הרפורמה: תוביל למבנה משטרי שבו לרשות המבצעת סמכות בלתי מוגבלת
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
נתניהו
צילום: צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90

ראש הממשלה בנימין נתניהו פנה לבג"ץ הערב (חמישי) ואמר כי עמדת היועצת המשפטית לממשלה גלי בהרב מיארה על הסדר ניגוד העניינים שלו אינו מקובלת עליו. נתניהו ביקש מבית המשפט שבועיים להגיב על המכתב ששלחה היועצת. 

מוקדם יותר הודיעה בהרב מיארה לנתניהו כי הוא צריך להימנע מהתערבות ברפורמה המשפטית בשל ניגוד עניינים. לדבריה, קיים חשש סביר לניגוד בין ענייניו האישיים של ראש הממשלה הנוגעים למשפט בו הוא נאשם, לבין רכיבים מהותיים ביוזמות החקיקה. עוד הוסיפה כי "מניעות זו חלה גם על מתן הנחיה ישירה או עקיפה באמצעות גורמים אחרים בכל הנוגע לקידום היוזמות".

הקרב על הדמוקרטיה | האזינו לעוד יום 

ראשי מפלגות הקואליציה התייחסו לעניין בהצהרה משותפת בה נאמר: "אנחנו דוחים על הסף את מכתבה של היועצת המשפטית לממשלה. פנייתה היא ניסיון השתקה בניגוד מוחלט למנדט החד-משמעי שקיבלנו מאזרחי ישראל בבחירות".

"אין שום קשר בין הרפורמה המשפטית של יריב לוין, שתכליתה החזרת הדמוקרטיה לישראל, לבין ענייניו של ראש הממשלה. אלה שפועלים בניגוד עניינים הם דווקא אנשי הייעוץ המשפטי. ביד אחת הם נלחמים בפומבי ובכנסת ברפורמה המשפטית שתשפיע על מעמדם, וביד השנייה הם מנצלים את תפקידם כדי לסכל אותה", לשון ההצהרה.

חבר הכנסת שמחה רוטמן הגיב על הנושא בשיחה עם כאן חדשות ואמר: "עמדת היועצת לא מחייבת את נתניהו". שר המשפטי לוין הוסיף: "היועצת וצוותה עסוקים בכתיבת עוד חוות דעת שתכליתה למנוע מראש הממשלה להביע את עמדותיו. מסתבר שניגוד עניינים הוא דבר מוזר. לנבחר ציבור אסור לדבר על רפורמה בייעוץ המשפטי, אבל ליועצת המשפטית ולצוותה מותר לפעול לסכל את הרפורמה שנוגעת ישירות לסמכויותיהם".

גם יו״ר הקואליציה, חבר הכנסת אופיר כץ, התייחס למכתב היועצת ואמרה כי "זה אבסורד מוחלט וניסיון לסתימת פיות". השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר בתגובה לדבריה: "היועצת מנסה להלך אימים על ראש הממשלה ועל ממשלת ישראל. באיומים לא משנים מדיניות והממשלה לא תתקפל".

היועמ"שית על הרפורמה המשפטית: תוביל למבנה משטרי שבו לרשות המבצעת סמכות בלתי מוגבלת

בהרב מיארה מסרה היום לשר המשפטים, יריב לוין, את חוות דעתה בנוגע לטיוטת תזכיר חוק יסוד השפיטה. בתזכיר מוצע לערוך שינויים מהותיים בהרכב הוועדה לבחירת שופטים, בהיקף הביקורת השיפוטית על חקיקה וחוקי יסוד ובהיקף הביקורת השיפוטית על החלטות ופעולות של רשויות מינהליות.

במכתב שפרסמה היועמ"שית כתבה: "כל אחד מההסדרים המוצעים ובוודאי הצטברותם, יובילו לפגיעה קשה במארג הבלמים והאיזונים בין הרשויות. כל אחד מההסדרים המוצעים מעלה קשיים מהותיים, היורדים לשורש עקרון הפרדת הרשויות, העצמאות השיפוטית והמקצועיות של הרשות השופטת, ההגנה על זכויות הפרט, שלטון החוק והשמירה על המינהל התקין".

עוד פירטה כי ההסדרים המוצעים חריגים לעומת מדינות דמוקרטיות בעולם: "קבלת ההסדר המוצע תוביל למבנה משטרי שבו לרשות המבצעת והמחוקקת סמכות רחבה ולמעשה בלתי מוגבלת, שאין בו מענה מובנה לחשש אפשרי מפני שימוש לרעה בחקיקה או בחקיקת יסוד לצורך עקיפת הביקורת השיפוטית, או לפגיעה במאפייניה הגרעיניים של המדינה כמדינה יהודית ודמוקרטית".

בהרב מיארה הזהירה כי משנים את תפיסת המערכת המשפטית במקצועית, עצמאית וא-פוליטית. לפי דבריה, רשויות השלטון אינן יכולות להחזיק בכוח בלתי מוגבל, המהווה מתכון בטוח לפגיעה בזכויות אדם ומינהל תקין. שלטענתה, לא מוזכר בתזכיר שהוצע לה.

השתתפו בהכנת הידיעה: מיכאל שמש ויערה שפירא

הפופולריים