נתניהו מגיב להסתה נגדו: "היום שמענו איום מפורש ברצח ראש ממשלה מכהן בישראל"

נתניהו מגיב להסתה: איום מפורש ברצח ראש ממשלה
רה"מ בתגובה ראשונה על ההסתה נגדו, רגע לפני ההמראה ארצה מפריז • הפרקליטות אישרה לחקור מספר מקרי הסתה: "רואים בחומרה את הקצנת השיח הציבורי" • ראש השב"כ: יש עלייה בקריאות לאלימות נגד נתניהו • אל"מ במיל' זאב רז ייחקר בחשד להסתה ואיומים
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
נתניהו מגיב להסתה נגדו 5.2.23
צילום: נתניהו מגיב להסתה נגדו 5.2.23

ראש הממשלה בנימין נתניהו הגיב הלילה (ראשון) לפני טיסתו ארצה מצרפת לדברי ההסתה שהופנו נגדו, וקרא לגורמי האכיפה והביטחון לפעול באופן מיידי נגד התופעה. "מדי יום נחצים גבולות, ונדמה היה שכל הגבולות כבר נחצו באיומים על נבחרי ציבור ועליי. אבל היום שמענו וחזינו באיום מפורש לרצח של ראש ממשלה מכהן בישראל", אמר נתניהו.

>> מתקרבים להצבעה: הקואליציה בדרך לפיצול הרפורמה המשפטית

הוא הוסיף: "אני מצפה מגורמי אכיפת החוק לפעול באופן מיידי נגד מי שמסית ומאיים ברצח, ומצפה גם מראשי האופוזיציה לדבר באותה תקיפות ועוצמה שדיברתי אני. אנחנו נתונים בזמנים לא פשוטים וצריכים לעשות את מה שנדרש מאיתנו כנציגי ציבור אחראיים. אסור לשתוק סביב העניין הזה".

קודם לכן, פרסמה פרקליטות המדינה הודעה לפיה היא אישרה בימים האחרונים למשטרה לפתוח בחקירה במספר מקרים של התבטאויות חמורות שהעלו חשד לעבירה של הסתה לאלימות. מדובר בהודעה חריגה מצד הפרקליטות, שלרוב לא נוהגת לעדכן בנוגע לאישורי פתיחה בחקירה או להתייחס לתוכנה. מהפרקליטות נמסר: "רואים בחומרה את הקצנת השיח הציבורי, אליו חודרות יותר ויותר אמירות קיצוניות ובוטות, החורגות באופן מובהן מביקורת לגיטימית".

מוקדם יותר הערב, ראש השב"כ רונן בר שוחח עם המפכ"ל יעקב שבתאי וציין כי בימים האחרונים מזוהה עלייה בהיקף וחומרת התבטאויות פומביות, בדגש על הרשתות החברתיות, אשר יש בהן קריאה לפגיעה פיזית ולפעילות אלימה נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו ונבחרי ציבור נוספים.

השניים סיכמו כי מערכת אכיפת החוק תנקוט במדיניות של אפס סובלנות כלפי מי שיסית לאלימות או יקרא לפגיעה באישי ונבחרי ציבור וכן כלפי מי שיקרא לפגיעה במפגינים. כמו כן, המשטרה פתחה בחקירה בעקבות הפרסום של אלוף משנה במילואים זאב רז בחשד להסתה ואיומים. 

בליכוד התייחסו היום לפוסט בפייסבוק בו רז, טייס הקרב שהשתתף בהפצצת הכור בעיראק, קרא לראש הממשלה "בן מוות". מהליכוד נמסר כי "ההסתה נגד ראש הממשלה נתניהו שוברת שיאים של טירוף. אנחנו מזועזעים מקריאתו של זאב רז לרצוח את ראש הממשלה נתניהו ואת שרי הממשלה. שב״כ והמשטרה חייבים לפעול מיד כדי לעצור אותו ואת יתר המסיתים נגד ראש הממשלה נתניהו". 

רז כתב אתמול בפוסט: "מפליאה אותי מתינות הניסוח של חודק (עורך הדין שאמר שישתמש באש חיה). רק התגוננות בנשק? פאסיביות? כוסות רוח למת. אם יקום ראש ממשלה ויטול לעצמו סמכויות דיקטטוריות, ראש הממשלה הזה הוא בן מוות, פשוט כך, יחד עם שריו ועושי דברו. גם לנו צריך להיות דין רודף. דין הרודף שלי אומר: אם על ארצי השתלט אדם, זר או ישראלי, ומנהיג אותה באופן לא דמוקרטי חובה להרוג אותו".

הטייס לשעבר מחק את הפוסט וכתב באחד חדש: "הפוסט שהעליתי כאן עם המילים 'דין רודף' היה ציטטה של אדם שחזר בו, ומחקתי אותו. אינני מזדהה עם פוסט זה ועם רוח הדברים".

עורך הדין דוד חודק התייחס מוקדם יותר בריאיון עם קרן אוזן בתוכנית "הכול פוליטי" בכאן 11 לאמירתו כי אם תהיה פה דיקטטורה - הוא לא יהסס לפתוח באש חיה. בריאיון טלוויזיוני ראשון שהוא העניק מאז דבריו נגד הרפורמה המשפטית ביום חמישי בכנס לשכת עורכי הדין, ואמר כי הוא "מתנצל שדברי פורשו לא נכון". עורך הדין חודק הסביר כי הוא מתנגד לאלימות וכי יש להילחם ברפורמה "בכל דרך חוקית".

חודק המשיך ואמר כי "כוונת הדברים הייתה להמחיש את הסכנה שתתרחש אם נהפוך לדיקטטורה", כשהרפורמה המשפטית, אמר, היא צעד ראשון בתהליך. "מהלך החקיקה שמכונה רפורמה עלול להביא להרס הדמוקרטיה ומציב את המדינה בסכנה קיומית", הוסיף.

נתניהו בתקשורת הצרפתית

ראש הממשלה בנימין נתניהו נחת הלילה בארץ, לאחר ביקור של מספר ימים בצרפת, שבמהלכם נפגש בין היתר עם הנשיא עמנואל מקרון ובכירי הקהילה היהודית. במהלך שהותו במדינה, העניק נתניהו ריאיון לרשת הראשונה של הטלוויזיה הצרפתית, שבו התייחס בין היתר לתקיפה באיספהאן שמיוחסת לישראל. כשנשאל על הנושא אמר כי "בכל פעם שיש פיצוץ באיראן מצביעים על ישראל. לפעמים זה נכון, לפעמים לא".

על המלחמה באוקראינה אמר רה"מ נתניהו כי לדעתו העניין יצא מכלל שליטה. "אני מצטרף להערכה שניצחון רוסי יגרום לחוסר שיווי משקל גלובאלי, וגרוע מזה - הסכסוך יוכל להתפשט לאזורים שעליהם לא חושבים היום". לשאלה האם ישראל מוכנה לספק נשק הגנתי לאוקראינה, ענה: "אני חושב על כך. אבל איננו רוצים עימות צבאי עם רוסיה. אינני מאמין שזה משרת את האינטרסים של מישהו".

לגבי נורמליזציה עם סעודיה, אמר נתניהו: "אשמח אם זה יקרה. זה יבשר את סופו של הסכסוך הישראלי-ערבי וזה יקל על סיום ריאליסטי ומשביע רצון של הסכסוך הישראלי- פלסטיני". לשאלה מתי זה יקרה, ענה נתנינו: "זה לא ייקח שנים. הדלת פתוחה. זה יהיה הסכם היסטורי ויהיו לו השלכות בכל המזרח התיכון".

הפופולריים