שר בכיר בממשלת סודאן הקודמת: "לא רואה בעיה בביקור של השר כהן"

התשובה של הבכיר הסודאני לביקור השר כהן במדינה
ברקע הקריאות הגוברות בזירה הפוליטית בסודאן נגד קידום הנורמליזציה עם ישראל הבכיר שוחח עם כאן חדשות
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
אלי כהן בסודאן
צילום: אלי כהן בסודאן

ברקע הקריאות הגוברות בסודאן נגד קידום הנורמליזציה עם ישראל בעקבות ביקורו של שר החוץ אלי כהן במדינה, אפשר לשמוע גם קולות אחרים בפוליטיקה המקומית. שר בכיר בממשלת סודאן הקודמת, בראשותו של עבדאללה חמדוכ אמר בשיחה עם כתב כאן חדשות שפורסמה היום (ראשון) בתוכנית בחצי היום בכאן רשת ב, שהוא לא רואה שום בעיה בביקור הזה אם הוא נועד לקדם את השלום ואת שיתוף הפעולה למען האינטרסים של שתי המדינות, ובייחוד שלמדינות ערביות רבות יש יחסים עם ישראל.

הוא הזכיר בשיחה כי הוא עצמו ועוד שרים בממשלת סודאן הקודמת העבירו ברוב קולות חקיקה שמבטלת את חוק החרם על ישראל שהיה קיים זה עשרות שנים, ולכן אין בעיה בביקורים פומביים או בדיאלוג ישיר עם ישראל.

באותה נשימה הוא אמר כי המשך מעשי העוול כלפי הפלסטינים מצד ישראל, כלשונו, מגבירים את העוינות כלפיה בקרב הציבור ומהווים דלק בעבור מתנגדי הנרמול. במקביל הוא הסביר כי עדיף לישראל ולסודאן שתהיה ממשלה אזרחית בעלת סמכויות שתקבל מנדט ציבורי כדי להגיע לנרמול סופי.

גורם במשרד החוץ הסודאני שנמנה עם מתנגדי אנשי הצבא אמר לכאן חדשות בעילום שם כי להערכתו הציבור בסודאן סבור שישראל מעדיפה את אנשי הצבא, ורוצה שהם ימשיכו להיות בשלטון בניגוד למטרות של המהפכה העממית.

ישראל וסודאן צפויות לחתום על הסכם שלום עד סוף השנה – כך סוכם בשבוע שעבר בביקור הרשמי שערך שר החוץ אלי כהן בסודאן, במהלך פגישתו עם שליט סודאן עבד אל-פתח אל בורהאן. בפגישה הצדדים סיכמו את נוסח ההסכם, וטקס החתימה צפוי להתקיים לאחר העברת השלטון בסודאן לממשלה אזרחית שתוקם במדינה, שכרגע פועלת בה מועצת מעבר.

הפופולריים