"המדינה סותרת את עצמה": בג"ץ בביקורת על ההתנהלות בחאן אל אחמר

פינוי חאן אל אחמר: בג"ץ בביקורת על המדינה
בית המשפט נתן למדינה כחודשיים לענות לעתירה שהוגשה בנוגע לפינוי המתחם
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
חאן אל אחמר
צילום: צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

בג"ץ מתח ביקורת חריפה היום (שלישי) על הבקשה הנוספת של המדינה לדחות את פינוי חאן אל אחמר. בית המשפט קבע כי המדינה תגיש את תשובתה תוך פחות מחודשיים, כשהדיון בנושא נקבע בתחילת חודש מאי. 

בהחלטה נמסר כי אם המדינה תתעכב או תימנע ממתן תשובה עד ה-2 באפריל, בית המשפט ישקול לבטל את הדיון, לקבל את טענות העותרים ולהורות על פינוי מיידי של המתחם. בנוסף, ובהתחשב במכלול התנהלות המדינה מאז הגשת העתירה ועד עתה, הוטלו עליה הוצאות בסך של 20 אלף שקלים.

בהחלטתם כתבו השופטים: "דעתנו אינה נוחה כלל מהתנהלות המדינה, שסותרת את עצמה; נציגיה אומרים כי הדרג המדיני נותר איתן בעמדתו שצריך לממש את ההריסה ומצד שני הפעולות מלמדות ההפך - שנוח להם המצב הקיים. הדרך של להחליט שלא להחליט אולי אפשרית לפעמים מחוץ לבית המשפט, אך לא מקובלת עלינו, אין הצדקה לדחיה כה ארוכה, דחיה גוררת דחיה ותשובה מהותית אין".

ביום רביעי ביקשה המדינה מבג"ץ את הדחייה, התשיעית במספר, זאת לאחר שתקופת ההארכה שניתנה למדינה בעתירת ארגון "רגבים" הסתיימה. לדברי המדינה, היועץ לביטחון לאומי וראש המל"ל, צחי הנגבי, שנכנס לתפקידו לפני שבוע וחצי, "נדרש לנושא זה באריכות, במטרה לקדם במהירות האפשרית עבודת מטה יסודית שתוצריה יוצגו בפני הדרג המדיני, לצורך קבלת החלטתו".

בהסכם הקואליציוני עם יו"ר הציונות הדתית בצלאל סמוטריץ', הובטח לו שתשובות לבג"ץ בנושא יעברו לאישורו לפני שיוגשו - אך הוא לא קיבל את נוסח התשובה. נתניהו הבטיח דבר דומה גם לשר לביטחון לאומי איתמר בן גביר, ואף התחייב להקים צוות שרים שיכלול את בן גביר, סמוטריץ' וכמה משרי הליכוד - אך אף פגישה לא התכנסה. לקראת הגשת התשובה לבג"ץ, רק ראש הסגל של נתניהו, צחי ברוורמן נפגש בנפרד עם בן גביר, סמוטריץ' ושר הביטחון יואב גלנט.

מתנועת רגבים נמסר: "גם ביום קר כזה, בג"ץ לא צריך להוציא את הערמונים מהאש עבור ממשלת ישראל. הממשלה צריכה לגבש תכנית עבודה לפינוי ואכיפת החוק בחאן אל אחמר, כחלק ממאבק בהשתלטות הממוסדת של הרשות הפלסטינית על השטחים הפתוחים ביהודה ושומרון. מדינת ישראל חייבת להתנהג כבעלת הבית, גם מול לחץ אמריקאי, אחרת אף גורם בעולם לא יתייחס ברצינות למדינת ישראל".

הפופולריים