פרסום ראשון: מסמך האזהרה של משרד הבריאות לסמוטריץ'

מסמך האזהרה של משרד הבריאות לסמוטריץ'
במשרד הציעו לבטל את המס על משקאות דיאט בלבד כחלופה וציינו כי ביטול המס על שתייה מתוקה יחריף תחלואה במגזר החרדי
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
קוקה קולה
צילום: צילום: נתי שוחט, פלאש 90

במשרד הבריאות שיגרו אזהרה לשרי הבריאות והאוצר, ולפיה ביטול המס על השתייה יחריף את התחלואה במגזר החרדי. בחדשות הערב בכאן 11 פורסם הערב (רביעי) כי במשרד ממליצים לבטל את המס על משקאות הדיאט בלבד. 

משרד הבריאות ציין כי שיעורי הסוכרת במגזר החרדי גבוהים פי 1.5. הדברים מגיעים לאחר שיו"ר ש"ס אריה דרעי הודיע השבוע כי המס על השתייה המתוקה יבוטל באופן גורף.

שלשום פורסם בכאן חדשות כי שר האוצר בצלאל סמוטריץ' כבר פרסם את הצו לביטול המס על כל המשקאות המתוקים, אך בעקבות פנייה של פורום נשות ש"ס, דרעי צפוי לבקש להשאיר את המס על משקאות מתוקים. לטענת הפעילות שפנו לדרעי, המס על משקאות מתוקים מועיל לבריאות ויש צורך בהורדת המס רק על משקאות הדיאט. 

המס על השתייה המתוקה הוטל לפני כשנה. בדברי ההסבר לצו נכתב כי השמנת יתר נובעת מהרגלי תזונה בעייתיים, בהם צריכה מוגברת של סוכר, ממתיקים ורכיבים מזיקים אחרים. צוין כי על פי מחקרים שונים רבים מהילדים בישראל שותים משקאות מתוקים וממותקים מדי יום ונתון זה מציב את ישראל גבוה בעולם בצריכת סוכר.

עוד צוין כי נתוני משרד הבריאות מצביעים על משקאות מתוקים כמקור ל-30%-40% מצריכת הסוכר המוסף (שאינו מצוי במזון באופן טבעי). כן נכתב בדברי ההסבר כי בשל נזקים אלו, בחרו בשנים האחרונות מדינות רבות, ביניהן פינלנד, בריטניה, מקסיקו, הונגריה וצרפת להתמודד עם תופעת ההשמנה באמצעות מיסוי מזונות מזיקים ובפרט משקאות מתוקים.

הפופולריים