סערת חוק הכותל: מאחורי הקלעים של ההצעה והדחיה

סערת חוק הכותל: מאחורי הקלעים של ההצעה והדחיה
ראשי הקואליציה קיימו שיחה על החוק של ש"ס אחרי הסערה שעורר • דרעי דרש להעבירו אותו אך הבהיר – מוסכם שסעיפי הקנסות ואכיפה פלילית יימחקו • לוין הבהיר: החוק בנוסח הזה לא עובר ציבורית • גולדקנופף טען: מוכן להוריד את סעיף איסור הצילום – רק באישור רב הכותל
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
כותל, תשעה באב 6.8.22
צילום: כאן חדשות

ברקע סערת חוק הכותל של ש"ס שהתרחשה היום (חמישי) התקיימה של ראשי מפלגות הקואליציה בנושא לפני ההחלטה להוריד אותו מסדר היום. בחדשות הערב בכאן 11 פורסמו פרטים על מאחורי הקלעים של השיחה וחילוקי הדעות. 

יו"ר ש"ס אריה דרעי דרש להעביר חוק בנושא ואמר: "תכבדו את ההסכמים הקואליציונים. מוסכם על כולנו שהסעיפים של לבוש, קנסות ואכיפה פלילית ימחקו ולא יהיו חלק מהחוק". שר המשפטים יריב לוין הוסיף ואמר כי על אף שהנושא מופיע בהסכמים, החוק בנוסח שהוצג לא יכול לעבור ציבורית. השר יצחק הסתייג מעט ואמר כי הוא מוכן להוריד את סעיף הצילום רק באישור רב הכותל, "צריך לברר איתו מה הסיבה שזה כתוב". 


אחרי שספגה ביקורת רבה הצעת החוק של ש"ס בנוגע לכללי ההתנהגות בכותל צפויה שלא לעלות להצבעה בוועדת השרים לענייני חקיקה. בתוך כך, הקואליצייה תנסה לבקש מבג"ץ להסדיר בתקנות את כללי ההתנהגות בכותל. 

במסגרת הצעת החוק שהגישה המפלגה, "התנהגות לא הולמת" בכותל תיחשב עבירה פלילית. לפי ההצעה, עריכת תפילה מעורבת, נגינה בכלי נגינה, תלבושת שאינה הולמת או עישון ייחשבו להתנהגות לא הולמת. מי שיעבור על אחד מתוך שורת הסעיפים, עלול להישלח לחצי שנת מאסר או לשלם קנס של 10,000 שקלים.

ראש הממשלה בנימין נתניהו הגיב לסערה סביב החוק: "הסטטוס קוו בכותל, שיקר לכל עם ישראל, יישמר כפי שהוא היום. אני שוחחתי גם עם חבריי, ראשי הסיעות, ומקובל על כולם שהחוק לא יעלה כעת. וגם אם היה עולה הוא לא היה עולה עם סעיפים פליליים על לבוש או כלי נגינה שנכתבו לפני 40 שנה והם לא מקובלים על אף אחד".

בש"ס בירכו את דברי נתניהו ואמרו כי "הכותל אינו צריך שום חוק. רוב העם היהודי מכבד את קדושת המקום, מלבד נשות הפרובוקציה שלא חדלות להפוך אותו לזירת קרב פוליטית, והכל בחסות בג"ץ. ש"ס מעולם לא התכוונה להטיל עונשים פליליים על לבוש או כלי נגינה בכותל. מדובר בדמגוגיה זולה. סעיפים אלו הם העתק של תקנות הכותל משנת תשמ"א והם היו מוסרים בוועדה. כל בר דעת מבין זאת".

הפופולריים