אהרן ברק: "מיציתי את חיי, לא אתנגד למוות"

אהרן ברק: "מיציתי את חיי, לא אתנגד למוות"
נשיא בית המשפט העליון לשעבר, מוסד שנמצא בלב הסערה המשפטית בישראל, סיפר בריאיון לרוני קובן בכאן 11 על ההאשמות בגזענות, דיבר בגילוי לב על יחסו לשר המשפטים לוין וראש הממשלה נתניהו, ויש לו גם הצעת פשרה לרפורמה
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
אהרן ברק בריאיון לרוני קובן
צילום: אהרן ברק בריאיון לרוני קובן

אחד הקולות הבולטים נגד המהפכה המשפטית הוא קולו של נשיא בית המשפט העליון בדימוס אהרן ברק. בפרק הראשון בעונה החדשה של "פגישה עם רוני קובן" בכאן 11, הוא התראיין במשך 70 דקות על המהפכה המשפטית, ילדותו בשואה, ההשלמה עם המוות וההאשמות על גזענות ואפליה במערכת המשפט.

"אם חלילה וחס העם שלנו יגיע למסקנה שהוא לא רוצה את הזכויות, דיקטטורה טובה לו, תמיד יימצאו מספיק דיקטטורים שיהיו מוכנים לשרת את העם", שטח ברק את עמדתו. "אם אין רוח של חירות, אם אין שאיפה לזכויות, אז שום בית משפט לא יועיל", אמר. הרפורמה, לדעתו, תפגע בזכויות של עם ישראל, אבל יכול להיות שהיא עוברת בתמיכת הרוב.

ברק נשאל מה יעשה אם העם יעדיף בכל זאת את אותו השינוי אותו הגדיר "דיקטטורי": "אני עם עם כזה ארצה להיקבר כמה שיותר מוקדם. לא ארצה לחיות. אני לא אעזוב את המדינה שלי. אני תמיד אמרתי לילדים שלי: 'אני אמות פה, אתם תחיו פה'". ברק הסביר עוד בריאיון שכבר השלים עם המוות: "אני מיציתי את חיי. והמוות בוא יבוא ואני לא אתנגד לו".

לא מצאתם מרוקאי אחד לבית המשפט העליון?

במהלך הריאיון  עלו טענות קשות נגדו על שנים של גזענות והדרת שופטים מזרחיים, לכאורה. ברק הצר והתחרט על חלק מההאשמות. "הגישה שלנו הייתה, היא עדיין היום אותה גישה, שלבית המשפט העליון צריך למנות את השופטים הטובים ביותר", אמר ברק. לגבי הטענה שלא היו שופטים מרוקאים ענה: "היו. לא מרוקאי, אבל היה בוא נקרא לזה ספרדי. היה השופט מניש. היה בהרכבים הראשונים ביותר, היה השופט כהן, יהודה כהן. והיה השופט מזוז". "נכון, הם היו מיעוט", הסכים, "ואני מבין ומצער על כך, אבל אני לא חושב שבית המשפט העליון צריך לייצג את החברה הישראלית".

לגבי הפסיקה על דרעי אמר: "האמת שאני מאוד מחבב את דרעי, ואני חושב שהוא יכול היה להיות שר מצוין, לולא עבר על החוק. ומי שעבר על החוק, מי שיכול לשפוט אותו זה לא 400 אלף. ברגע שאתה פעלת בניגוד לחוק אז החוק קובע, ומה אומר החוק זה בית המשפט קובע".

"אם זו הדרך לאיחוי הקרע", הציע ברק בקשר לרפורמה המשפטית, "אז פשוט תכניסו לתוך חוק היסוד שאין ביקורת שיפוטית על עניינים מסוימים של דת ומדינה. ותשקוט הארץ 40 שנה".

הריאיון של אהרן ברק לכאן חדשות בחודש ינואר:

"הוא הגיע לאולפן כמו מי שהגיע לקרב חייו, אולי לקרב האחרון", תיאר רוני קובן את הריאיון. ואכן, ברק גולל לראשונה את סיפור חייו ושיתף בפרטים אישיים: "אני לא ראיתי את עצמי מורם מעם. ראיתי את עצמי כילד שעברה עליו ילדות בתקופת השואה, ילדות קשה מאוד, והכניסה לארץ הייתה קשה". הוא גם הגיב גם למי שטוענים שיש לו פריווילגיות: "יש לי בעלות על דירה אחת, לא 18, ב-50 אחוז. אין לי חסכונות של ממש, אין לי הכנסות אחרות אלא מהפנסיה שלי. אני הייתי נוסע ב'סמארט'. מדוע אני ישראל הראשונה?".

הסיבה היחידה שנותרה לו להמשיך לחיות היא אשתו אלישבע, אותה הכיר בכיתה ט' ולה הוא נשוי 70 שנה. "כמו שאהבתי אותה כשהתחתנו – אני אוהב אותה עכשיו ואוהב אותה עד סוף חיי", אמר ברק בדמעות, "אני אמרתי 'המשפט בכל', אבל לא אמרתי שהמשפט הוא הכול. יש עוד מעבר למשפט: אמונה באלוהים, אהבה".

הפופולריים