החלק הראשון ברפורמה המשפטית אושר לקראת קריאה ראשונה

החלק הראשון ברפורמה אושר לקראת קריאה ראשונה
החלק שאושר עוסק בהרכב הוועדה למינוי שופטים ויכולתו של בג"ץ לפסול חוקי יסוד • את הדיון הסוער בכנסת פתחו חברי האופוזיציה בשירה והמשיכו בצעקות ובעלייה על שולחנות. 20 ח"כים הוצאו מהדיון • ח"כ רוטמן לפני הדיון בוועדה: "בואו נעלה לבית הנשיא, החקיקה לא תיעצר"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
הבלגן בוועדת החוקה 13.02.23
צילום: -

במקביל למחאות הענק, דיון סוער התקיים היום (שני) בוועדת חוק, חוקה ומשפט של הכנסת בנוגע לחוקי הרפורמה המשפטית. החלק הראשון של הרפורמה אושר לקראת קריאה ראשונה בוועדה אחרי מהומה. הצעת החוק קובעת את ההרכב המחודש של הוועדה למינוי שופטים ואת האיסור על בג"ץ לפסול חוקי יסוד של הכנסת.

חברי האופוזיציה פתחו בשירת "אין לי ארץ אחרת". בהמשך החלה מהומה של ממש כשחברי האופוזיציה החלו לצעוק "בושה". ח"כ יוראי להב הרצנו מיש עתיד נעמד על השולחן, חברו למפלגה ח"כ ולדימיר בליאק התיישב על הרצפה והחלו עימותים חריגים בין חברי הכנסת מהאופוזיציה לסדרנים. 20 ח"כים, רבים מהם חברי האופוזיציה, הוצאו מהדיון. 

מוקדם יותר, יו"ר ועדת החוקה שמחה רוטמן אמר בהצהרה לתקשורת בכניסה לדיון: "אני גם סבור, כמו השר לוין, שאפשר וצריך לקיים את ההידברות ללא דחיית החקיקה. אשמח לשבת, ללא כל דיחוי, בתיווך הנשיא ובכל מקום שיבחר, עם כל נציג של האופוזיציה שירצה בכך, ללא תנאים מוקדמים, והכול כדי לקדם הידברות אמיתית ולהוביל להסכמה לאומית רחבה סביב הרפורמה לתיקון מערכת המשפט". 

ח"כ רם בן ברק מיש עתיד קרא הבוקר לראש מפלגתו יאיר לפיד שלא להסכים להידברות עם הקואליציה על הרפורמה. בריאיון קלמן ליבסקינד ואסף ליברמן בכאן רשת ב הוא טען: "הם ממשיכים לדבר על החוקים ההזויים שלהם במטרה לעשות כאילו שהם מדברים. אנחנו מבקשים כמה ימים לנהל דיון בוועדה על ההשפעה של הרפורמה על חיילי צה"ל בחו"ל והם לא רוצים. למה? כי הם לא משרתים בצבא? הילדים של אייכלר לא משרתים בצבא?"

האזינו לריאיון המלא עם ח"כ רם בן ברק בכאן רשת ב

לאחר נאומו של הנשיא הרצוג וקריאתו לעצירת החקיקה המשפטית, בקואליציה אין אומנם כוונה לעצור את החקיקה וההצבעה בוועדת החוקה היום, אך כן שוקלים שם להאט את קצב החקיקה. בתוכנית הבוקר הזה בכאן רשת ב פורסם שבקואליציה שוקלים כרגע להצביע בעוד כמה ימים בקריאה ראשונה על החלק הראשון של הרפורמה, שעוסק בוועדה למינוי שופטים ובאיסור פסילת חוקי יסוד, ואז להניח את החלק הזה של הרפורמה בצד ולא לקדם אותו עדיין לקריאה שנייה ושלישית.

במקום זאת, הכוונה היא לקחת חלק אחר של הרפורמה, את החלק של פסקת ההתגברות, ולהתחיל להכין אותו לקריאה ראשונה. וכך, במקום לסיים כל חוק ורק אז לעבור לחוק הבא, הרעיון הוא דווקא להכין את כל החוקים קודם כל לקריאה ראשונה, בזה אחר זה. כך יהיה זמן ואפשרות להידברות, בשל העובדה שהחוקים אינם מקודמים בשלב הזה לקריאה שנייה ושלישית.

הפרסום מגיע לאחר הצגת מתווה הפשרה אשר הציע הנשיא הרצוג לרפורמה המשפטית, ובמסגרתה הציג חמישה עקרונות שיהוו נקודת פתיחה למשא ומתן בין הצדדים על הרפורמה. בהמשך, קרא הנשיא שלא להתקדם עם החקיקה הנוכחית. 

ברקע בקשת הנשיא, הודיע שר המשפטים לוין לראשי המפלגות שלא יביא היום לקריאה ראשונה את הצעות החוק למליאה. לוין הסביר שהוא לא רוצה קיצורי דרך ושוקל לדחות את ההצבעה לשני הבא. עם זאת השר הסתייג ואמר כי למרות שיש בהצעתו של הנשיא מרכיבים חיוביים, וכי הוא פתוח להידברות אך "אין לקשור בין ההידברות והתקדמות הליכי החקיקה".

הפופולריים