ארה"ב תקפה את ההחלטה להסדיר 9 מאחזים: "מגנים מהלכים חד צדדיים"

ארה"ב תקפה את ההחלטה להסדיר 9 מאחזים
שר החוץ האמריקני ביקר בחריפות את כוונת הממשלה לקדם 10,000 יחידות דיור. בלינקן הוסיף: "מודאגים מהחלטת ישראל" • גורם מדיני בכיר: לא הופתענו מעמדת ארה"ב, חילוקי דעות לא יפגעו בברית האיתנה
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
انتوني بلينكن  وزير الخارجية الامريكي שר החוץ האמריקאי אנטוני בלינקן
צילום: رويترس

שר החוץ של ארצות הברית ביקר הערב (שני) בחריפות את כוונת הממשלה לקדם הסדרה של תשעה מאחזים ביהודה ושומרון. "אנחנו מודאגים מהחלטת ישראל לקדם 10,000 יחידות דיור ולהתחיל בתהליך הכשרה של המאחזים בשטחים", אמר בלינקן. גורם מדיני בכיר הגיב: לא הופתענו מעמדת ארצות הברית בנוגע למאחזים, חילוקי דעות לא יפגעו בברית האיתנה בין ישראל לארצות הברית.

הוא הוסיף: "אנחנו מגנים מהלכים חד צדדיים, אשר מחריפים את המתיחות ומערערים את הסיכויים לפתרון שתי המדינות. כמו שאמרתי בעבר, כל דבר שירחיק אותנו מחזון שתי המדינות מזיק לביטחונה של ישראל בטווח הארוך, לאופייה כמדינה יהודית ודמוקרטית ולחזון שלנו לאמצעים שווים של כבוד לישראלים ולפלסטינים יחדיו".

דובר המועצה לביטחון לאומי של ארה"ב ג'ון קירבי נשאל מוקדם יותר הערב אם נשיא ארצות הברית ג'ו ביידן מתכוון לשוחח עם ראש הממשלה בנימין נתניהו על המהלכים המתוכננים לשינוי במערכת המשפט. הוא השיב שלא, אך ציין גם הוא שבממשל האמריקני מודאגים עמוקות בנוגע להתנחלויות.

בתוך כך, דיפלומטים מערביים אמרו לכאן חדשות כי התגובה להחלטות הקבינט על בנייה ביהודה ושומרון והכשרת המאחזים צפויה להיות חמורה יותר מבעבר. "מדובר על סוג של החלטה שחורגת מכללי המשחק", ציינו.

לדברי גורם מדיני, הפלסטינים מפעילים לחץ על מדינות להגיב להחלטה בחריפות. בימים האחרונים - גורמים מדיניים שוחחו עם גורמים אמריקנים ואירופים ו"הכינו אותם להחלטה". דוגמה אחת, כפי שפורסם בכאן חדשות בשבוע שעבר היא שנתניהו אמר למקרון כי "יהיו צעדים בשטח". השר לנושאים אסטרטגיים רון דרמר היה בקשר רציף עם גורמים אמריקנים כחלק מ"הריכוך".

הפופולריים