פגישות תיווך בבית הנשיא על הרפורמה המשפטית

פגישות תיווך בבית הנשיא על הרפורמה המשפטית
הרפורמה המשפטית | רוטמן: "אם תהיה הידברות - נסכים לפשרות" • לפיד: "לא נתפשר על עצירת כל תהליך החקיקה" • יועמ"ש ועדת חוקה: ביטול חוקים פה אחד – בעייתי, ההצעה מאפשרת לשופט אחד וטו על 14 חבריו
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
הרצוג בנאום
צילום: צילום: חיים צח, לע"מ

 הנשיא יצחק הרצוג נפגש הערב (שלישי) עם יו"ר המחנה הממלכתי ח"כ בני גנץ, יו"ר ועדת חוקה, חוק ומשפט, ח"כ שמחה רוטמן ויו"ר יש עתיד ח"כ יאיר לפיד בבית הנשיא, ראש האופוזיציה ביקש מהנשיא בפגישתם לרתום אותו לדרישתו כי החקיקה תוקפא כתנאי למגעים. גם שר הביטחון לשעבר גנץ התנה את החזרה בעצירת החקיקה כולל חוק דרעי, אי פוליטיזציה של מערכת המשפט וקידום מהלך מקיף הכולל חוק יסוד: חקיקה, והסדרת האיזון בין הרשויות.

"שוחחנו על מתווה הנשיא ועקרונותיו, ועל החשיבות להגיע להסכמות רחבות ולמנוע קרע בעם", אמר לפיד אחרי הפגישה. "הצגתי בפני הנשיא את קווי היסוד עליהם לא נתפשר - בראש ובראשונה עצירת כל תהליך החקיקה".

מוקדם יותר הכריז רוטמן כי אם תהיה הידברות עם המתנגדים לרפורמה המשפטית, הוא יסכים לפשרות. "אהיה מוכן לצמצום עילת הסבירות במתווה סולברג", אמר רוטמן. עם זאת הוא הדגיש: "לא אוותר על הרוב לפוליטיקאים בוועדת לבחירת שופטים או על פסקת ההתגברות ברוב של 61".

לפיד וגנץ סירבו היום לבקשת רה"מ בנימין נתניהו והשר יריב לוין להיפגש אצל הנשיא ולדון בפשרה סביב הרפורמה. בלייב שאלות ותשובות גולשים שערך בפייסבוק עם חברו למפלגת הציונות הדתית, ח"כ שמחה רוטמן, אמר גם סמוטריץ': "יש לי המון אהבה למוחים, צריך לנסות ולהגיע להסכמות".


רוטמן בוועדת החוקה היום. (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)

ועדת החוק דנה היום, לאחר דחיה של כמה שעות, בשלב הבא של הרפורמה המשפטית. מדובר בחוק שיקבע כי בית המשפט יוכל לפסול חוק שאינו חוק יסוד רק פה אחד ובהרכב של 15 שופטים. הדיון נפתח במחאה של חברי הכנסת על דברים שצייץ היו"ר שמחה רוטמן ובהם קרא לחברי האופוזיציה "סוכני כאוס".

בדיון אמר רוטמן: "התעלמתי מהאירועים החמורים שהיו כאן אתמול כולל תקיפת סדרנים, טיפוס על שולחנות ויצירת כאוס. בחרתי לא להתייחס לזה כי חשבתי שעדיף לעבור לדיון ענייני". הוא הוסיף כי "כשניתן לבית המשפט כוח לבטל חוקים והמחוקק צופה שהוא לא יהיה מוכן לקבל את החקיקה שמשקפת את רצון הציבור - בארצות הברית זה הוביל לפגיעה אמיתית בעצמאות השיפוטית". 

יועמ"ש הוועדה גור בליי אמר: "ההצעה לביטול חוקים פה אחד חריגה ומעוררת הרבה בעיות, זה מאפשר לשופט אחד זכות וטו על 14 חבריו. זה יכול להגביר את הלחצים ההדדיים בין השופטים. אם 14 מ-15 שופטים חושבים שחוק פוגע בזכויות בצורה לא מידתית, עדיין החוק יעמוד בספר החוקים כי לשופט אחד יש וטו". 

ח"כ גלעד קריב אמר בדיון: "אני לא סוכן כאוס, אני אמרגן כאוס - אני המארגן. אתה קורא לנו סוכני כאוס רק כי אנחנו חושבים שהמהלכים שלך מסוכנים. זה כתם על הדרך שבה אתה מנהל את הדיונים".

הבוקר הגיב רוטמן בריאיון לתוכנית הבוקר הזה בכאן רשת ב לביקורת על התנהלותו בסוגיית הרפורמה המשפטית. לדבריו, עדיין יש שבוע לנהל משא ומתן עם האופוזיציה ואפשר להיפגש בבית הנשיא כבר היום. רוטמן הוסיף כי לצערו, ראש האופוזיציה לפיד היה עסוק אתמול בלהסביר מדוע הוא אינו מעוניין לשבת לדבר.

האזינו לריאיון עם שמחה רוטמן

אתמול התקיים בוועדה דיון סוער בנוגע לחוקי הרפורמה, בו אושרו לקריאה ראשונה החלק הראשון של החוקים שיעלו להצבעה. מדובר בהצעת החוק קובעת את ההרכב המחודש של הוועדה למינוי שופטים ואת האיסור על בג"ץ לפסול חוקי יסוד של הכנסת. זאת במקביל להפגנת ענק שהתקיימה מחוץ לכנסת בהשתתפות רבבות.

הפופולריים