המהלך של נתניהו לטובת הרפורמה המשפטית

המהלך של נתניהו לטובת הרפורמה המשפטית
ראש הממשלה מקיים שיחות עם פרשנים כלכליים בבריטניה ובארצות הברית כדי לנסות ולשכנע אותם לכתוב לטובת הצעד שמקדמת הממשלה | כל הפרטים
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
נתניהו
צילום: צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

בחדשות הערב בכאן 11 פורסם היום (רביעי) כי ראש הממשלה בנימין נתניהו מקיים בימים האחרונים שיחות עם פרשנים כלכליים בבריטניה ובארצות הברית כדי לנסות ולשכנע אותם לכתוב לטובת הרפורמה המשפטית. גורמים המעורים בנושא אישרו את הדברים לכאן חדשות.

בסביבת ראש הממשלה אמרו לכאן חדשות כי "ראש הממשלה מדבר באופן שגרתי עם ‏כלכלנים, פרשנים כלכליים ובכירי משק. אין כאן משהו חדש". אך לפי אותם גורמים, בשיחות מתמקדים ברפורמה המשפטית שמקדמים בממשלה.


שר האוצר בצלאל סמוטריץ' נפגש אתמול עם מנכ"לי הבנקים שמתחו ביקורת על הרפורמה המשפטית.  במהלך הפגישה הסגורה הטיח בהם השר: "כשהפגנתי בגוש קטיף ונגד אוסלו לא ראיתי אתכם, אז משום מה עמדתם מנגד".

ראשי הבנקים, מצידם, הזהירו את סמוטריץ' בפגישה כי הרפורמה המשפטית פוגעת בכלכלה ומבריחה מכאן כסף. לדברי בכירי הבנקים הישראליים, "הרפורמה כבר פוגעת בכלכלה, אנחנו מזהים תנועה גוברת של כספים אל מחוץ לישראל, הסכומים עדיין אינם משמעותיים אבל המגמה ברורה. הבורסה שלנו במצב משמעותית פחות טוב מבמדינות אחרות, השקל נחלש, וכל זה כתוצאה מהרפורמה".

הקרב על הדמוקרטיה | עוד יום

תומאס פרידמן, הפרשן הבכיר של העיתון "ניו יורק טיימס", אמר בריאיון לתוכנית "העולם היום" בכאן 11, כי לאור הסיוע הכלכלי האמריקני הגדול לישראל, ארה"ב רשאית להתנגד לעמדת הממשלה, גם בנושא הרפורמה המשפטית. לדבריו, "אנחנו נותנים לישראל סיוע של 3.3 מיליארד דולר - אנחנו לא צריכים לשבת בצד ולשתוק כמו ילד טוב ירושלים".

"לביידן אכפת מאוד מישראל. הוא מבין ש'הרפורמה המשפטית' תגרום לשחיקה של יסודות הדמוקרטיה שלה", הסביר פרידמן את הביקורת שהשמיע הנשיא האמריקני על השינויים המסתמנים במערכת המשפט בישראל. "הוא חיפש דרך ומילים כדי להביע את המסר הזה מבלי להתערב באופן גלוי בפוליטיקה הישראלית - דבר שהיה גורם למחלוקת בפני עצמו, ואני חושב שהוא הגיב לזה יפה".

כוחה של הפגנה

על האמירה כי מדובר בהתערבות לא הולמת בפוליטיקה הישראלית, אמר פרידמן: "אתה יודע מה נתניהו עשה בפוליטיקה האמריקנית? הוא נדחף לישיבה המשותפת של שני בתי הקונגרס, בניגוד לנשיא ארה"ב המכהן". הוא הוסיף: "ביידן מתנגד לעמדה לפיה ארה"ב לא צריכה 'להתערב' בעניינים של מדינה, שאנחנו מעניקים לה סיוע של 3.3 מיליארד דולר. אז מה, אנחנו צריכים פשוט לשבת שם כמו 'ילד טוב ירושלים' ולא לומר כלום לממשלה הישראלית, שהתערבה בפוליטיקה שלנו פעם אחר פעם?".

הפופולריים