"לא נהיה הונגריה": מחאה מול מעון רה"מ בבלפור

"לא נהיה הונגריה": מחאה מול מעון רה"מ בבלפור
יותר ממאה איש הגיעו למחאה בבלפור • יו"ר ההסתדרות סירב להצטרף לשביתה: "אני צריך לבחור את המלחמות שלי" • מארגני המחאה הודיעו על המשך המאבק נגד השינויים במערכת המשפט עד שני: היכן יערכו מחאות נגד הרפורמה? | לכל הפרטים
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
הפגנה בבלפור 16.2.23
צילום: הפגנה בבלפור 16.2.23

יותר ממאה בני אדם התקבצו הערב (חמישי) במחאה נגד הרפורמה המשפטית מול המעון הרשמי של ראש הממשלה בנימין נתניהו, ברחוב בלפור בירושלים. המוחים צעקו בקריאות כי "ישראל לא תהיה הונגריה", ועל השלטים התייחסו לדבריו של ח"כ דוד אמסלם וכתבו: "אני תוניסאי ואני מתנגד לרפורמה בבית המשפט".

מוקדם היו, יו"ר ההסתדרות, ארנון בר דוד, אמר שההסתדרות לא תצטרף להשבתת המשק כחלק מהמחאה נגד רפורמת המשפט. בר דוד ציין שמופעלים עליו לחצים להצטרף למחאה, אך הוסיף שעליו "לבחור את המלחמות שלו".

לא מבינים על מה המהומה? כאן עושים סדר בכל סעיפי הרפורמה המשפטית

"יש עליי לחץ עצום להצטרף לשביתה כזאת" אמר יו"ר ההסתדרות ופנה למפגינים מול ביתו: "אתם דרסתם את ההסתדרות, תקפתם בהסתדרות, זלזלתם כל השנים, עכשיו אתם רוצים להפוך בה ולעשות קרדום בה, זה לא יהיה, דקה אחרי שאם נעשה מהלך, הם ימשיכו לתקוף אותנו. זה הצביעות של המחנה הזה".

"מי שרוצה וחושב שנשבית משק, ונלחם מלחמה מטורפת, כאשר אני אומר לכם שאני צריך לבחור את המלחמות שלי", הוסיף בר דוד ואמר כי ההסתדרור עומדת מול ממשלת ימין, עם שר אוצר לא שאינו מאוהביי ההסתדרות. עוד אמר היו"ר כי "אין בחוק ההסדרים ולו דבר אחד נגד ההסתדרות. אתם יודעים למה? כי אנחנו חזקים. כי אנחנו אחראים".

מארגני המחאה נגד השינויים במערכת המשפט הודיעו כי ההפגנה במוצאי שבת ברחוב קפלן בתל־אביב וההפגנות ברחבי הארץ יתקיימו כמתוכנן. ובנוסף, מתוכננת עוד הפגנה במתחם משכן הכנסת ביום שני. המארגנים חזרו על קריאתם לראשי האופוזיציה שלא להידבר עם הקואליציה, עד משיכה מוחלטת של כל יוזמות החקיקה.

כוחה של מחאה | האזינו לעוד יום

במסיבת העיתונאים שערכו ראשי המאבק נמסר: "ביום שני הקרוב הכנסת מביאה להצבעה את חוק יסוד הדיקטטורה. זהו כנראה החוק המסוכן ביותר מבין החקיקה שמובאת. אם החוק יובא להצבעה ויעבור - הידברות תהיה בלתי לגיטימית בעליל. זהי נקודה שבה בכל שלב הקואליציה תוכל להעביר את החקיקה".

עוד אמרו: "ביום שני הקרוב אנחנו מכריזים על יום מחאה לאומי. היום יכלול צעדות והפגנות בשעות הבוקר בערים, השבתות של חלק מהעסקים, והפגנה בירושלים. אנו קוראים לציבור הרחב להתגייס למאמץ - ונוכל להפיל את חוק יסוד הדיקטטורה".

מובילי המחאה מסרו אתמול כי בעקבות הודעתם של שר המשפטים יריב לוין, ושל יושב ראש ועדת החוקה שמחה רוטמן, על המשך החקיקה, תערך עוד הפגנה ענקית מול הכנסת ביום שני. ההפגנה צפויה להימשך לאורך כל שעות ההצבעה במשכן. כמו כן, הודיעו המארגנים כי תתקיים שביתה באותו יום.

בתחילת השבוע, הגיעו רבבות בני אדם לירושלים ומחו מחוץ לכנסת נגד קידום הרפורמה במערכת המשפט. האופוזיציה קיימה מסיבת עיתונאים משותפת. כמה מפגינים חסמו את הרכבת הקלה. הפגנות נוספות התרחשו בתל אביב, נחסמו צירי תנועה ונרשמו עומסים כבדים ברכבת ישראל. 

הפופולריים