שגריר ארה"ב בישראל: אומרים לנתניהו ללחוץ ברקס בכל הקשור לרפורמה

ניידס: אומרים לנתניהו ללחוץ ברקס עם הרפורמה
תום ניידס על השינויים במערכת המשפט: "אמרתי לרה"מ מאות פעמים - אנחנו לא יכולים לעזור לך בדברים שחשובים לך, כשהחצר האחורית שלך בוערת"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
בנימין נתניהו, טום ניידס
צילום: צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90

שגריר ארצות הברית בישראל תום ניידס התייחס לעמדת הממשל האמריקני בנוגע לרפורמה המשפטית בישראל. בריאיון לפודקאסט של דיוויד אקסלרוד ב-CNN שפורסם הערב (שבת), נשמע ניידס אומר: "אנחנו אומרים לראש הממשלה מה שאני אומר לילדים שלי - משוך בבלמים, תאט את הקצב. תגיע לקונצנזוס, תכנס את המפלגות יחד - זה מסובך".

איזון או פגיעה בדמוקרטיה? עושים סדר ברפורמה המשפטית

"הדברים מתקדמים מהר מדי, תאט", המשיך השגריר. "זה מה שאני אומר לראש הממשלה. הנשיא ביידן דיבר על הערכים הדמוקרטים, גם שר החוץ בלינקן". ניידס הוסיף שארצות הברית לא תכתיב עמדה לישראל בנוגע לאיך לבחור את שופטי בית המשפט העליון, אבל מציין כי מה שחשוב לשתי המדינות זו הדמוקרטיה. 

עוד אמר ניידס: "ראש הממשלה אומר שהוא רוצה לעשות דברים גדולים. דברים גדולים זה איראן, הדבר השני הוא להרחיב את הסכמי אברהם, סעודיה - בשני המקרים לאמריקה יש תפקיד חשוב מאוד. אז יש לנו הרבה דברים שאנחנו עובדים עליהם במשותף. אמרתי לו מאות פעמים: אנחנו לא יכולים לעזור לך בדברים שחשובים לך, כשהחצר האחורית שלך בוערת. אני רוצה להיות ברור, ארצות הברית לא אומרת לישראל איך לבחור את העליון. אבל מוסדות דמוקרטיים הם קריטיים ליחסים בינינו". 

בריאיון שהעניק ניידס לכאן חדשות בחודש שעבר הוא התייחס גם כן לרפורמה ואמר שהוא אינו נמצא כאן כדי להתערב בתהליך המשפטי של ישראל, ושהציבור בישראל לא רוצה הטפת מוסר מאמריקה. כשנשאל אם האפשרות שכנסת ישראל תגבר על בית המשפט העליון עלולה לערער את הערכים המשותפים למדינות, השיב - "יש לנו ערכים משותפים, דמוקרטיה היא אחד מהם. אין זה תפקידנו לכפות את הרצון שלנו על כל החלטה של הממשלה בנושאים כמו הרפורמה המשפטית".

הפופולריים