השר שיקלי הגיב לניידס: "תפעיל בעצמך את הברקס"

השר שיקלי הגיב לניידס: "תפעיל בעצמך את הברקס"
השגריר האמריקני קרא לרה"מ להאט עם הרפורמה • לפיד לכאן רשת ב: "אנחנו מאבדים את ארה"ב, הם מבועתים"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
עמיחי שיקלי בדיון על הכרזתו כפורש מימינה. 25.04.22
צילום: צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

שגריר ארצות הברית בישראל תום ניידס, חשף בריאיון שפורסם אמש (שבת) ברשת CNN שהעביר לראש הממשלה בנימין נתניהו מסר להאט את החקיקה בנוגע לרפורמה המשפטית. שר התפוצות עמיחי שיקלי שיגר הבוקר בריאיון עם אסף ליברמן וקלמן ליבסקינד בכאן רשת ב מסר לניידס ואמר: "תפעיל בעצמך את הברקס ו-Mind your own business". 


ראש האופוזיציה יאיר לפיד התייחס הבוקר גם הוא לדבריו של ניידס. בריאיון לתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב אמר כי ישראל "מאבדת את ארצות הברית". לדבריו, האמריקנים "מדברים איתי כל הזמן והם מבועתים ממה שקורה".

על הטענה שארצות הברית מתערבת בענייני ישראל אמר ראש האופוזיציה כי "אנחנו מבקשים מארצות הברית להתערב יום יום - מתוואי הסיוע או המימון לכיפת ברזל.  החברות מבוססת על ערכים דמוקרטיים משותפים ואם לא תיאחזו בהם – החברות תיגמר".

האזינו לריאיון המלא עם לפיד בכאן רשת ב

בנוסף, לפיד חזר על כך שמבלי שהממשלה תעצור את חקיקת הרפורמה המשפטית כליל הם לא יישבו לשולחן המשא ומתן ואמר: "לא מנהלים משא ומתן שאקדח צמוד לרקתך". לצד זאת, הוסיף, "איש אינו טוען שאין מקום לשיפור במערכת המשפט - אבל לא ככה, לא בנסיבות האלה".

בריאיון שערך השגריר בפודקאסט עם דיוויד אקסלרוד אמר ניידס: "אנחנו אומרים לראש הממשלה מה שאני אומר לילדים שלי - משוך בבלמים, תאט את הקצב. תגיע לקונצנזוס, תכנס את המפלגות יחד - זה מסובך". הוא הוסיף שארצות הברית לא תכתיב עמדה לישראל בנוגע לאיך לבחור את שופטי בית המשפט העליון, אך ציין כי מה שחשוב לשתי המדינות זו הדמוקרטיה.

ניידס אמר גם בחודש שעבר בכאן חדשות כי הוא אינו נמצא כאן כדי להתערב בתהליך המשפטי של ישראל, ושהציבור הישראלי לא רוצה הטפת מוסר מארצות הברית. כשנשאל אם האפשרות שהכנסת תגבר על בית המשפט העליון עלולה לערער את הערכים המשותפים למדינות, השיב: "יש לנו ערכים משותפים, דמוקרטיה היא אחד מהם. אין זה תפקידנו לכפות את הרצון שלנו על כל החלטה של הממשלה בנושאים כמו הרפורמה המשפטית".

הפופולריים