"חוק החמץ" של גפני אושר בוועדת השרים לחקיקה

"חוק החמץ" של גפני אושר בוועדת השרים לחקיקה
החוק, שיאסור הכנסת חמץ בפסח לבתי החולים, יחזור לוועדה לדיון לפני קריאה ראשונה. הוועדה צפויה לתמוך בהצעת חוק הבוררות של יהדות התורה, שתחזק את בתי הדין הרבניים. למעשה, מדובר במהלך שמבטל שתי פסיקות של בג"ץ
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
משה גפני, יצחק גולדקנופף
צילום: צילום: אוליבייה פיטוסי, יונתן זינדל, פלאש 90

ועדת השרים לענייני חקיקה אישרה היום (ראשון) את "חוק החמץ" של חבר הכנסת משה גפני, שיאסור הכנסת חמץ לבתי החולים בפסח. בשלב הזה הוא יחזור לוועדה לדיון לפני שיובא לקריאה ראשונה בכנסת. החוק למעשה יבטל פסיקה של בג"ץ.

הוועדה צפויה לאשר חוק נוסף של יהדות התורה, "חוק ההבוררות", שיאפשר לבתי הדין הרבניים לשמש בוררים בהסכמת הצדדים. גם חוק זה יבטל פסיקה של בג"ץ. כמו כן, תתמוך הוועדה בהצעה להקמת ועדה לענייני קבורה בראשות יו"ר יהדות התורה יצחק גולדקנופף, שתדאג לקבורת שדה ביישובים שמעוניינים בכך.

המעמד של חוקי היסוד | האזינו לעוד יום

לפני כשלוש שנים קבע בג"ץ שמאבטחי בתי החולים אינם יכולים למנוע הכנסת חמץ לשטח בתי החולים, והצעת החוק של גפני למעשה מבקשת להחזיר את המצב לקדמותו ולקבוע שבמוסדות רפואיים המציגים עצמם ככשרים יהיה אסור להכניס חמץ בחג הפסח.

בעניין סמכות בתי הדין הרבניים, לפני 17 שנים קבע בג"ץ, בהרכב בראשות השופטת אילה פרוקציה, כי בתי הדין הרבניים אינם יכולים לדון מתוקף חוק הבוררות בהסכמת הצדדים בנושאים אזרחיים, משום שסמכות זו לא מעוגנת בחקיקה. הצעת החוק של יהדות התורה למעשה מעגנת את הסמכות הזו ותחזיר את המצב שלפני פסק הדין. הייעוץ המשפטי מביע חשש שלפי הנוסח הנוכחי יהיה לחץ על צד אחד להסכים להגיע לבית הדין.

הפופולריים