חבר בוועדה לבחירת שופטים: "בחירת שופטים לא טובים תגרום נזק לדורות"

חבר בוועדה לבחירת שופטים נגד החלפת עורכי הדין
עו"ד מוחמד נעאמנה חושב שעורכי הדין הם הגורם המאזן בוועדה וחושש מפוליטיזציה שתפגע בעצמאות של אנשים
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
עו"ד מוחמד נעאמנה, חבר הוועדה לבחירת שופטים
צילום: צילום: לשכת עורכי הדין - מחוז צפון

חבר הוועדה לבחירת שופטים עורך הרדין מוחמד נעאמנה, שאמור לצאת ממנה אם תעבור הצעת החוק בעניין הוועדה, אמר כי בחירת שופטים שאינם מספיק טובים תוביל לנזק משמעותי. את הדברים אמר היום (שני) בריאיון לקרן נויבך בתוכנית "בחצי היום" בכאן רשת ב והוסיף כי שינוי השיטה עשוי להביא למצב בו לא יהיו בוועדה אנשים עצמאיים, ושאי אפשר להוריד נציגים.

בריאיון אמר נעאמנה כי הנושא אינו באמת הלשכה, אלא מתן כוח לפוליטיקאים להחליט איך יראה בית המשפט והוא הוסיף שנציגי הלשכה הם הגורם היחיד שהוא מקצועי, ניטרלי ומאזן בוועדה. הוא הדגיש שהטענה שהלשכה תמיד הולכת עם השופטים אינה נכונה: "השופטים והלשכה הם הגורמים המקצועיים, לשופטים יש שיקולים מערכתיים שפחות מעניינים את הלשכה, וכשהשיקולים לא נפגשים, הלשכה לא תלך עם השופטים. אין חבר מביא חבר".

הוא חושש שהחלפת עורכי הדין בנציגי ציבור מעלה חשש שלא יהיו אנשים עצמאיים שנבחרו בידי גורמי מקצוע, אלא על ידי מערכת פוליטית מסויימת. הוא סיים בטון של פשרה והבנה ואמר: השיטה לא נקיה ב-100%, אבל אף שיטה לא נקיה. השיטה הזו אופטימלית, אפשר לדון בנהלים ולהציע שינויים אבל אי אפשר להוריד נציגים".

עושים סדר ברפורמה המשפטית

הוא הוסיף כי בחירה של שופטים לא טובים תגרום נזק: "אם השופטים שייבחרו לא יהיו מספיק טובים זה נזק לדורות, זה נזק למערכת ולציבור. מי שמכיר את השטח, מכיר את עורכי הדין שמתוכם בוחרים את השופטים, אנחנו יודעים מי ישר ולמי יש מזג שיפוטי".

כחלק מהרפורמה במערכת המשפט מתוכנן שינוי בהרכב הוועדה לבחירת שופטים. בין השינויים הרצויים, נכלל גם הורדה של שני נציגי לשכת עורכי הדין מהרכב הוועדה, ומינוי של שני נציגי ציבור שייבחרו בידי שר המשפטים במקומם. בפועל, הרוב בוועדה יעבור מאנשי המקצוע, שהם שופטים ונציגי הלשכה, לידי הקואליציה.

הפופולריים