אחרי ההצבעה על הרפורמה - נתניהו: בואו נדבר, בלי תנאים מוקדמים

רה"מ לאופוזיציה: בואו נדבר בלי תנאים מוקדמים
רה"מ פנה במסר של הידברות למפגינים ולאופוזיציה • האו"ם נגד הרפורמה במערכת המשפט: סיכון משמעותי להגנה על שלטון החוק וזכויות אדם
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
בנימין נתניהו 21.2.23
צילום: צילום: עומר מירון ובן פרץ, לע"מ

ראש הממשלה בנימין נתניהו יצא היום (שלישי) במסר של הידברות לאופוזיציה ולמפגינים. זאת לאחר שחלקים מהרפורמה עברו בהצבעה בקריאה ראשונה בכנסת אמש. "בואו נדבר כאן ועכשיו, בלי תנאים מוקדמים, בלי תירוצים", אמר נתניהו. "כדי שיחד נשיג הסכמה רחבה לטובת אזרחי ישראל, לטובת המדינה של כולנו".

ראש הממשלה התייחס לכך שהוא שומע את קולות העם, את אלה שמברכים וגם את אלה שחוששים. לדבריו, "כשיש חילוקי דעות בינינו, אפשר וצריך לדבר כדי להגיע להסכמות או לפחות לצמצם את אי ההסכמות בינינו". עוד הוא הוסיף: "מאמין שאנחנו יכולים לעשות זאת, אבל זה דורש מכולם דבר אחד בסיסי - מנהיגות ואחריות לאומית".

ראש האופוזיציה יאיר לפיד השיב לנתניהו ומסר: "זה לא הזמן לסיסמאות שיקריות ולספינים. במקום הצהרות לתקשורת, צלצל לנשיא, תודיע לו שאתה עוצר את כל תהליכי החקיקה ומתחיל הידברות במסגרת ועידת הנשיא. אזרחי ישראל, אין לי דרך נעימה לומר זאת: ראש הממשלה נתניהו משקר".

מוקדם יותר, נציב זכויות האדם של האו"ם וולקר טורק התבטא בחריפות נגד הרפורמה המשפטית וקרא לעצור אותה. בהודעה שפורסמה נכתב כי הוא "מביע דאגה מהשינויים במערכת המשפט ואומר כי אלו ישקפו סיכון משמעותי ליעילותה של מערכת המשפט, להגנה על שלטון החוק, זכויות אדם והעצמאות השיפוטית". 

הוא התייחס להפגנות והוסיף כי הן משקפות את חוסר הנוחות הציבורית מההצעות. לדבריו, "שינויים כמו אלו צריכים להיעשות אחרי ייעוץ מתמשך ועם הסכמה ציבורית פוליטית רחבה, וקורא לממשלת ישראל לעצור את שינויי החקיקה". 

שגריר ישראל באו"ם גלעד ארדן הגיב לדברים ומסר: "הנציב שאחראי על אחד הגופים הכי מעוותים ואנטי מוסריים בעולם - הוא האחרון שיכול ללמד את ישראל דמוקרטיה מהי. לאמירתו אין שום תוקף, משפטי או מוסרי ואין לו זכות להתערב בענייניה הפנימיים של ישראל". 

המעמד של חוקי היסוד | עוד יום

לפנות בוקר אושר החלק הראשון של הרפורמה המשפטית בקריאה ראשונה בכנסת. מדובר בשינויי הרכב הוועדה למינוי שופטים ושלילת היכולת של בג"ץ לפסול חוקי יסוד. ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר לכאן חדשות אחרי האישור: "לילה חשוב ויום גדול. צריך להכנס להדברות ללא תנאים מוקדמים. אני מכיר תנאים מוקדמים רק ממחוזות מדיניים. נכנס להדברות מיד בלי תנאים". 

הפופולריים