פרסום ראשון: האזהרה החשאית של גופי הביטחון נגד החקיקה

האזהרה החשאית של גופי הביטחון נגד החקיקה
יועצים משפטיים בגופי הביטחון: קצינים ובכירים במערכת עלולים להיחשף לתביעות פליליות בבתי דין באירופה
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
הרצי הלוי בכנסת
צילום:

פרסום ראשון | בכירים בפרקליטות הצבאית מזהירים בשבועות האחרונים כי המהפכה המשפטית, שחלקה עבר אמש (שני) בקריאה ראשונה, עלולה לחשוף קצינים בכירים בצבא או בכירים בדרג המדיני לתביעות פליליות בבתי דין באירופה. בדיון סגור של ועדת החוקה היום, הצטרפו לרשימת המזהירים גם היועצים המשפטיים של המוסד, שב"כ, הפרקליטה הצבאית הראשית בצה"ל ובכירים במשרד המשפטים העוסקים בדין הבין-לאומי.

בית הדין הפלילי בהאג פועל לפי עיקרון הקובע שתביעה כזאת תתנהל רק במקרה שהמדינה לא מסוגלת לחקור אותם בעצמה. התנאי ההכרחי לנטרל חקירות כאלה הוא שבאותה מדינה פועלת מערכת משפטית עצמאית ומקצועית, שביכולתה לבקר את הממשלה, גם בעניינים ביטחוניים רגישים. לפי העיקרון הזה, ברגע שעצמאות בג"ץ תיפגע והמוניטין המקצועי שלו בעולם ייסדק, בית הדין בהאג יוכל לנהל תביעות נגד קצינים ולוחמים שהיו מעורבים במה שבעולם מכנים "פשעי מלחמה".

בינתיים, תביעות כאלה באירופה נהדפות בהצלחה בנימוקים כי צה"ל בעצמו מתחקר כל תקרית עם הרוגים וכי הוא נתון לביקורת שיפוטית מצד בג"ץ - שמוכר כגוף עצמאי. מה שמאפשר לו לשמש כ"שכפ"ץ" של צה"ל מפני התערבות חיצונית.

לדברי אותם יועצים משפטיים בגופי הביטחון, קשה להצביע על סעיף אחד ברפורמה שיפורר את "השכפ"ץ" המשפטי שיש כיום, אבל אם התמונה הכללית תצביע על פגיעה במעמד מוסד היועמ"ש ובג"ץ, מרחב הפעולה המבצעי של צה"ל ושב"כ עלול להיפגע, ומפקדים בצבא עלולים להיות מופקרים, בלי הגנה משפטית, מול תביעות פליליות בבתי דין באירופה.

הפופולריים