הקרב על התקציב - והאזהרה לשרים מפני משבר כלכלי

הקרב על התקציב - והאזהרה לשרים ממשבר כלכלי
הכלכלנית הראשית באוצר הציגה תוכנית רב שנתית לתקציב המדינה והציגה את האזהרות • משרדי הביטחון, החינוך והבריאות, זועמים על גודל תקציבם הצפוי
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
משרד האוצר, ארכיון
צילום: צילום: כאן חדשות

הממשלה התכנסה הבוקר (חמישי) לדיון מיוחד והצבעה על תקציב המדינה, אך כמה סוגיות טרם נפתרו, שורת משרדים, בהם משרדי הביטחון, החינוך והבריאות, זועמים על גודל תקציבם הצפוי. עידית סילמן חיים כץ ובן גביר החרימו את הישיבה. נגיד בנק ישראל הזהיר את השרים מפני משבר כלכלי.

שר הכלכלה ניר ברקת שאל האם האזהרות שראשי ההייטק והכלכלה העלו בפניו על פגיעה בכלכלה נכונים. הכלכלנית הראשית באוצר השיבה: ״זה עלול להתחיל כדור שלג ולפגוע בצורה קשה בכלכלה״. הנגיד השיב: ״זה עלול להתחיל ביום אחד ולייצר פגיעה קשה מאוד בכלכלה הישראל שיהיה קשה מאוד לעצור״.

השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר לא הגיע לישיבה, בטענה שבלעדי פריצת דרך אין טעם שיבוא. בן גביר דורש את מלוא הסכום שהובטח לו בהסכם הקואליציוני, לטובת העלאת משכורות השוטרים והוספת שוטרים - 14 מיליארד שקלים.

הצעת תקציב נשלחה לשרים לאישור בישיבה שתתקיים היום. לפי ההצעה שנשלחה הצעת לשנת 2023 יעמוד על כ-484 מיליארד שקל וב-2024 על כ-513 מיליארד שקל. המסמך עם הצעות התקציב שנשלח אינו מעודכן והסעיפים אינם מדויקים שכן בתקציב צפויים שינויים ברגע שהוא יאושר.

כמו כן, הכלכלנית הראשית של משרד האוצר הציגה את תוכנית התקציב הרב שנתית. במסגרתה הזהירה מהשלכות הרפורמה המשפטית וציינה את הירידה בתחזיות להכנסות המדינה ממיסים.

לדבריה, היקף גביית המיסים צפוי לצמוח בשנת 2023 בקצב נומינלי של 0.3% שפירושה ירידה ריאלית של 3.5% על רקע האינפלציה. יחד עם זאת היא מציינת כי בבחינה של המגמה הרב שנתית ״התחזית עודנה מצויה מעל לקו המגמה. התחזית עבור שנת 2024 משקפת חזרה לעלייה ריאלית של 3.4% בהכנסות״.

הכלכלנית הראשית באוצר מתייחסת לאפשרות של גידול בגרעון: ״קיים פער משמעותי בין מחויבות הממשלה לבין מגבלת ההוצאה המותרת הנוכחית, אשר עומדת על כ 11 מיליארד שקל בשנים 2024 עד 2027 בממוצע. על מנת לשמור על המסגרות והכללים הפיסקליים פער זה מצריך צעדי התכנסות מצד הממשלה בצד ההוצאה״.

עוד מציינת כי צעדי התכנסות בצד ההוצאה כמו הפחתה של הוצאות ממשלה בתחומים אזרחיים או בטחוניים. כמו כן, לא הובאו בחשבון במסגרת תכנית התקציב התלת שנתית סכומים המיועדים עבור הסכמים פוליטיים בעלי משמעות תקציבית והסכמים קואליציוניים.

סמוטריץ' וגלנט הגיעו להסכמה על תוכנית רב שנתית למערכת הביטחון ולצה"ל. ההסכם יבוצע במסגרת תקציב המדינה ויאפשר לצבא ולמדינה להערך לקראת האתגרים הצפויים בשנים הבאות. זוהי התכנית הרב שנתית הראשונה מאז 2015 ובמסגרתה יוסדרו נושאים הקשורים לשירות החובה, התעצמות והתחמשות צבא הגנה לישראל, מודל שירות הקבע, שכר אנשי הקבע והפנסיות.

לדברי ראש הממשלה התכנית תעצים את צה"ל, ובכך תבטיח יציבות. שר האוצר טען שהתכנית תאפשר לצה"ל להיערך לאתגרי הביטחון השונים.  גם הרמטכ"ל הצטרף ואמר: ״התקציב שסוכם יאפשר לצה"ל לתכנן ולממש תכנית רב שנתית מותאמת לאתגרי הביטחון בשנים הקרובות, לצד היכולת לשמר כוח אדם איכותי, בדגש על מערכי הלחימה והקבע הצעיר".

שורת משרדים, בהם משרדי הביטחון, החינוך והבריאות, זועמים על גודל תקציבם הצפוי. הקרב בסוגיה זאת צפוי להימשך ממש לתוך הדיון עצמו הבוקר. בזמן שאלה מביעים חוסר שביעות רצון, דווקא תקציב השירותים החשאיים צפוי לזנק בצורה משמעותית והמוסד והשב"כ יקבלו כ-13 מיליארד שקלים, גידול של 26% בהשוואה לנתוני אשתקד.

בצל שביתת מוסדות החינוך היום, שר החינוך יואב קיש נפגש אמש עם נתניהו על רקע ההבנה כי אותן הבטחות שניתנו לו בנוגע לתוספות תקציבים למערכת החינוך לא ימומשו. מקורבים לשר אמרו כי אם קיש לא יקבל את אותן הבטחות - הוא יצביע נגד התקציב.

הפופולריים