מפגינים באיילון נשכו והכו שוטרים - 21 נעצרו

מפגינים באיילון נשכו והכו שוטרים - 21 נעצרו
מדורה באמצע איילון וכיתוב "ביבי בוגד": עשרות התפרעו, שני שוטרים שננשכו פונו לקבלת טיפול רפואי. הכביש נפתח מחדש לתנועה לאחר כ-4 שעות של חסימה • בן גביר: "הנחיתי את המשטרה לפעול באפס סובלנות מול האלימות, ההסתה והאנרכיה" • אהוד ברק לנשיא: "האם כבודו במחנה ה-D-9 או במחנה מגילת העצמאות?" | עדכונים שוטפים
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
מדורה שהדליקו מפגינים בנתיבי איילון, 25.02.23
צילום: -

שבת שמינית ברציפות של הפגנות נגד השינויים במערכת המשפט: רבבות הפגינו הערב (שבת) בשורה של מוקדים ברחבי הארץ, כשהמוקד המרכזי היה רחוב קפלן בתל אביב. עשרות מפגינים שנשאו לפידים פרצו את מחסום המשטרה וירדו אל נתיבי איילון, חסמו אותם וקיימו צעדה ממחלף השלום לכיוון צפון. זאת למרות כריזות המשטרה שמדובר בפעולה לא חוקית. מפגינים נשכו שני שוטרים, שפונו לקבלת טיפול רפואי, והכו שוטרים אחרים, שטופלו בשטח. בסך הכול נעצרו 21 מוחים. לאחר כארבע שעות, נתיבי איילון נפתחו מחדש לתנועה.

בתוך כך, מפגין תועד כותב על הכביש בנתיבי איילון את המילים "ביבי בוגד". במקביל, בחיפה צעדו כמה אלפי בני אדם ממרכז הכרמל למרכז חורב. בבאר שבע הפגינו כ-2,000 ממתנגדי הרפורמה.


"ביבי הבוגד". צילום: אבשלום ששוני, פלאש 90

השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר הגיב להתפרעויות וחסימת הצירים ומסר: "השתוללות המפגינים הבלתי-חוקית בתל אביב, הכוללת הבערת צמיגים על כבישי איילון וריסוס כתובת המאשימה את ראש ממשלת ישראל בבגידה, מלמדת כי מדובר במחאת אנרכיסטים שלא מבקשים את חופש הביטוי אלא את חופש השיסוי". הוא קרא ללפיד וגנץ "לגנות באופן מיידי את ההתפרעות האנרכיסטית והמסיתה הזו". לדבריו, "הנחיתי את המשטרה לפעול באפס סובלנות מול האלימות, ההסתה והאנרכיה. אסור לאפשר לאנרכיסטים להבעיר את תל אביב".

מארגני ההפגנה השיבו לשר: "מי שהורשע בתמיכה בטרור ושמנסה לקדם הפיכה משטרית טוב שישתה כוס מים וירגע. המילואימניקים והטייסים אינם אנרכיסטים. הם אלו שהגנו על המדינה בזמן שהוא ניסה להבעיר אותה. אנו נציל את הדמוקרטיה הישראלית".


ברק בהפגנה. צילום: אבשלום ששוני, פלאש 90

ראש הממשלה לשעבר אהוד ברק שנאם הערב בהפגנה בתל אביב אמר כי מדובר במשבר החמור ביותר מאז קום המדינה. "נאמני ה-9-D, שרק לפני חודשיים נשבעו אמונים למדינה וחוקיה, לשלטון החוק וערכי מגילת העצמאות -פועלים לריסוקם. על דמוקרטיה, על ערכי מגילת העצמאות ועל עצמאות מערכת המשפט - לא תתכן פשרה".

"׳הידברות׳ שאין בה הסכמה מראש על הערכים הללו, משרתת רק את חבורת הדי-9. היא רוצה למסמס את המחאה ולאפשר לנתניהו להאשים בכשלון את יריביו", המשיך ברק. "ומכבוד הנשיא, הגיעה השעה לאמר: האם כבודו במחנה ה-9-D או במחנה מגילת העצמאות? אם הסף ייחצה וחוקי הדיקטטורה ייצאו לדרך, תעבור האחריות אלינו, אזרחי המדינה. ניאלץ ללכת במסורת של גנדי בהודו לפני 80 שנה, ושל מרטין לותר קינג לפני 60 שנה, ללכת בנתיב המרי האזרחי הבלתי אלים".

גם עמרי שרון, בנו של ראש הממשלה המנוח אריאל שרון, נשא דברים במחאה נגד הרפורמה המשפטית בהפגנה בבאר שבע. "חייבים להשאיר את מערכת המשפט עצמאית", אמר חבר הכנסת לשעבר. הוא הוסיף כי "נחקקו חוקי הרס תוך זלזול בנשיא".

ראש הממשלה בנימין נתניהו שב ותקף הערב את התקשורת ואת ראשי האופוזיציה ואמר כי הצביעות וחוסר האחריות שלהם הם בור בלי תחתית. בהודעה שפרסם עם צאת השבת אמר נתניהו כי "התקשורת וראשי האופוזיציה מכוונים ליצור אנרכיה ולפגוע בכלכלת ישראל כדי להביא לבחירות שישיות".

איזון או פגיעה בדמוקרטיה? | כאן עושים סדר ברפורמה המשפטית

השתתפו בהכנת הידיעה: איתי שיקמן, איציק זוארץ ואסף פוזיילוב

הפופולריים