הממשלה אישרה את תקציב המדינה ל-2024-2023

הממשלה אישרה את תקציב המדינה | כל הפרטים
תקציב המדינה לשנת 2023 יעמוד על כ-484 מיליארד שקל וב-2024 על כ-514 מיליארד שקל • חינוך חינם לגיל 3-2, נקודות זיכוי להורים עובדים לילדים בגילים 18-13 והגדלת מענק עבודה לגברים המועסקים בשכר נמוך • בן גביר קיבל תוספת של 9 מיליארד שקלים, לעומת ה-14 שדרש
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
חתימה על תקציב 2023 2024
צילום: חתימה על תקציב 2023 2024

שידור ישיר

בתום שעות של דיונים, הממשלה העבירה היום (שישי) את תקציב המדינה וחוק ההסדרים לשנים 2024-2023. התקציב לשנת 2023 יעמוד על כ-484 מיליארד שקלים וב-2024 על כ-514 מיליארד. מלשכת ראש הממשלה בנימין נתניהו נמסר כי במסגרת התקציב יצא לדרך השלב הראשון של תוכנית חינוך חינם לגילאי 3-0 - חינוך חינם בגילים 3-2.

התקציב שאושר על ידי הממשלה יובא לאישור הכנסת עד ה-23.3. התוספות שקיבלו השרים יחייבו קיצוץ רוחבי של 3% - מיליארדים מההוצאות השוטפות של משרדי הממשלה. בתוך כך, במשרד האוצר הוציאו מחוק ההסדרים את הרפורמה לפירוק המונופלים שקובעת שיבואן גדול לא יוכל לייבא שני מותגים מאותה קטגוריה.

גורמים בסביבת שר החינוך קיש אמרו כי המטרה היא שכבר בשנת הלימודים הבאה ינתן חינוך חינם מגיל שנתיים. עם זאת לא ברור כיצד זה יעשה. מדובר בתקצוב של יותר ממיליארד שקלים בשנה הראשונה וכעת יוקם צוות מיוחד במשרד החינוך שיבחן את המודלים השונים – כמו למשל הפיכת מעונות פרטיים לגני משרד חינוך, חלוקות שוברים להורים ועוד. 

השר איתמר בן גביר קיבל תוספת של תשעה מילארד שקלים למשרדו, לעומת 14 מיליארד שדרש. תוספת של מיליארד שקלים למשרד התרבות והספורט. בנוסף אושרו נקודת זיכוי נוספת להורים לילדים בגילאי 18-13, הגדלת מענק העבודה של גברים המועסקים בשכר נמוך כך שיהיה שווה לזה של נשים ועוד צעדים נוספים. 

ממשרד הבריאות נמסר כי דרעי היה מעורב אישית בהסכם והוסיפו שאושרה תוספת שנתית לסל הבריאות של 650 מיליון שקלים, הגדלת התוספת הדמוגרפית לקופות החולים, תכנית מיטות רב שנתית למערכת האשפוז הכללית, הרחבת התוכנית לבריאות הנפש,  הרחבת הרפורמה בהיצע כח האדם במערכת הבריאות ותוספות נוספות. 

לאחר האישור מסר ראש הממשלה נתניהו: "אנחנו רוצים להראות שהמסורת שיצרנו כאן במדינת ישראל, של כלכלה חופשית עם אחריות פיסקאלית ומוניטרית, ותיאום בין הדברים, ועצמאות הבנק, אלו הדברים שעומדים לנו בכל עת, ובמיוחד בעת הזאת. אני חושב שהתקציב הזה עושה את זה, והוא עושה את זה גם על רקע נתוני מאקרו כלכליים מהטובים ביותר שאני זוכר בכל שנותיי בתפקיד". 

שר האוצר בצלאל סמוטריץ' מסר אחרי האישור: "בתקציב פנינו לכל שכבות האוכלוסיה - מהאוכלוסיות החלשות הדורשות סעד ותמיכה, דרך מעמד הביניים החשוב כל כך לכלכלה הישראלית ועד לקטרי המשק הישראלי. בתקציב הקרוב יש בשורות חשובות לאזרחים הנאנקים תחת הנטל, ועם זאת הצבנו חזון שיחזק את האיתנות הפיננסית של מדינת ישראל. אני מאמין בכלכלה הישראלית, אני מאמין באזרחי ישראל ואני גאה בתוצאה שהבאנו". 

שר החינוך, חה"כ יואב קיש מסר: "שמח לבשר לכם כי הצלחנו להביא הישג אדיר לילדי והורי ישראל. התקציב הקרוב יהיה תקציב השיא מקום המדינה עבור החינוך בישראל. בעזרת השם נעשה ונצליח. שבת מבורכת לכל עם ישראל". 

הבוקר השרים קיימו דיונים מול אנשי האוצר, כשהקשיים המרכזיים בסגירת התקציב היו מול שרת התחבורה מירי רגב, השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר ושר החינוך יואב קיש. מסביבת שר התיירות חיים כץ מסרו שלא יסכימו להצביע על התקציב אם תכלל בו הטלת המע"מ על תיירות נכנסת ובלי תוספת תקציב שתאפשר להוציא לפועל מדיניות.

השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר אמר לאחר החתימה: "אדוני ראש הממשלה אני מודה לך, עשינו היום דבר גדול. תודה לך. בשורה עצומה לשוטרים, לעם ישראל ובעזרת השם שנצליח להחזיר את הביטחון האישי לעם ישראל. הישג גדול למדיניות הביטחון האישי. זה לא קורה תוך יום, התקציב יגיע תוך כמה חודשים טובים, אבל נקווה שבסיומם נתחיל בתהליך אדיר שמחזיר את הביטחון ואת המשילות". 

הפופולריים