היועמ"שית נגד דרישת השר קיש לשינויים בספרייה הלאומית: "יש מניעה משפטית"

היועמ"שית נגד השינויים בספרייה הלאומית
שר החינוך ביקש להעביר אליו את סמכות המינויים בארגון. מנכ"ל הספרייה הלאומית: בוטלו תרומות בסך 80 מיליון שקלים
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
הספרייה הלאומית בירושלים, 2015
צילום: צילום: הדס פרוש, פלאש 90

היועצת המשפטית לממשלה, גלי בהרב מיארה, התנגדה היום (שישי) לכוונת שר החינוך יואב קיש להעביר אליו את סמכות המינויים בספרייה הלאומית. לדברי היועמ"שית: "יש מניעה משפטית להצעה". לטענתה, לא התקיים כלל דיון מקצועי עם גורמים רלבנטיים בסוגייה.

מנכ"ל הספרייה הלאומית אורן ויינברג התייחס אתמול לכוונתו של שר החינוך יואב קיש להעביר אליו את סמכות המינויים בארגון. בריאיון לסולימאן מסוודה בתוכנית עצם העניין בכאן רשת ב אמר כי "מאז הידיעות בנושא, הספריה קיבלה הודעה משני תורמים שהם מבטלים את תרומתם בסך 80 מיליון שקל".

"עצוב לנו מאוד. הספריה זה הסיפור של כולם. היא מאפשרת למעשה ליצור פסיפס אינסופי של סיפורים של המדינה הזאת של העם היהודי", המשיך ויינברג. "היא יכולה לעשות את זה רק אם לא תהיה תחושה שהיא נוטה פוליטית. עצוב שמה שיקרה עכשיו הוא שחזון של 130 שנה יינזק. נשמח לשיח ופגישה. להסביר את מהות הספריה ואת הנזק הבלתי הפיך גם לדורות הבאים". 

שלשום פורסם כי קיש מנסה לשלב בתוך חוק ההסדרים, כחלק מההצבעה על התקציב הקרוב, תיקון לחוק הספריה הלאומית, לפיו האחריות על המינויים בארגון, תהיה בידי השר. לפי הפרסום, המטרה של קיש ככל הנראה היא הדחתו של רקטור הספרייה הנוכחי, פרקליט המדינה לשעבר שי ניצן. 

מהספרייה הלאומית נמסר בתגובה לפרסום כי "עתידה של הספרייה הלאומית בסכנה" וכי יש חשש ש"תרומות אוצרות הרוח של העם היהודי לספרייה הלאומית יפגעו אנושות כתוצאה משינוי בחוק". יו"ר דירקטוריון הספרייה הלאומית, סלי מרידור, אמר כי "בימים אלה של פילוג וסכנה תדמיתית למדינת ישראל, תמוהה הכוונה לפגוע בקונצנזוס כל כך חשוב, תוך פגיעה קשה בנכס לאומי חשוב של כלל הציבור". 

הפופולריים