הפסגה הביטחונית בירדן: הנציגים והדרישות שיופנו לישראל

הפסגה הביטחונית: הנציגים והדרישות לישראל
נציגי ישראל לפסגה: ראש המל"ל, מתאם פעולות הממשלה בשטחים וראש השב"כ • מחליפיו של אבו מאזן לפסגה: מזכ"ל אש"ף וראש המודיעין הפלסטיני • הפלסטינים צפויים לדרוש מישראל מינימום כניסות לשכם ולג'נין
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
עקבה, ירדן
צילום: צילום: גטי אימג'ס

ישראל צפויה לשלוח לפסגת החירום הבין-לאומית בירדן, עליה פורסם לראשונה אמש בחדשות שישי בכאן 11, את היועץ לביטחון לאומי צחי הנגבי, מתאם פעולות הממשלה בשטחים האלוף רסאן עליאן, ראש השב"כ רונן בר ומנכ"ל משרד החוץ רונן לוי. כך פורסם הערב (שבת) בתוכנית חדשות השבת בכאן 11.

על פי הפרסום, המשלחת הפלסטינית יצאה כבר בשעות הצהריים אל הממלכה במסוק מן המוקטעה ברמאללה. את המשלחת הזו מרכיבים חוסיין א שייח', מזכ"ל אש"ף ומי שאמון על כל התיאום הביטחוני עם ישראל וראש המודיעין הפלסטיני מאג'ד פרג'. גם ראש הראשות הפלסטינית אבו מאזן שקל לצאת אל הפסגה, אולם לבסוף לא יצא אליה משום שזו מוגדרת פסגה ביטחונית ולא מדינית.

עוד פורסם כי המשלחת הפלסטינית צפויה לדרוש בפסגה שישראל תצמצם למינימום את הכניסה שלה לג'נין ולשכם, בעיקר משום שכל כניסה שלהם לאיזורים האלה גורמת להרוגים בצד הפלסטיני. המדינות המתווכות, ארצות הברית ירדן ומצרים, צפויות לבקש מישראל לתת ולספק מחוות, בעיקר כאלה בעלות אופי כלכלי, כמו הפחתה בדמי הטיפול של המסים הפלסטיניים מ-3% ל-1.5%.

בנוסף, בפסגה תישקל הקמת חמ"ל משותף ישראלי-פלסטיני-אמריקני שיתאם פעילות צבאית בשטחים שנמצאים בשליטת הרשות הפלסטינית. את האמריקנים תייצג ברברה ליף, המכהנת כעוזרת מזכירת המדינה לענייני המזרח הקרוב. אחרי ביקורו של בלינקן בחודש שעבר ליף נשארה בארץ כ"מתווכת לא רשמית" בין ישראל לפלסטינים, בניסיון להביא לרגיעה.

ממשרד ראש הממשלה נמסר הערב כי "ישראל נענתה להצעה האמריקנית להשתתף במפגש, אשר במהלכו ידונו הנציגים הביטחוניים מטעם המדינות המשתתפות על הדרכים להרגעת המתיחות הביטחונית באזור לקראת חודש הרמדאן". הפסגה הביטחונית תחל מחר בשעות הבוקר המאוחרות וצפויה להימשך כמה שעות. בסופה נציגי המשלחות ישובו לארצותיהם.

הפופולריים