הפסגה בעקבה: הדרישות הפלסטיניות - ומה שסוכם

הפסגה בעקבה: הדרישות הפלסטיניות - ומה שסוכם
ישראל והרשות הפלסטינית ינסו לחדש את התיאום הביטחוני • ארה"ב מאשרת את הדיווח בירדן שישראל הסכימה להקפאת הבנייה • נתניהו: לא תהיה שום הקפאה
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
חייל צה"ל יהודה ושומרון מבוקש מעצר
צילום: דובר צה"ל

בניסיון למנוע הסלמה בחודש רמדאן ובחג הפסח, וברקע המתיחות אחרי פעילות צה"ל בשכם, נציגים מישראל ומהרשות הפלסטינית התכנסו היום (ראשון) למפגש "חירום" בעקבה בהובלת ארצות הברית ובתיווך ירדן ומצרים. בכיר ביטחוני אמר לכאן חדשות כי בצה"ל מתכוונים לצמצם את הפעילות ביהודה ושומרון למינימום ההכרחי.


הפלסטינים באו לפסגה עם רשימת דרישות: הפסקת הכניסות לשטחי A, עצירת הכניסה ההמונית למסגד אל-אקצה, הקפאת החמרת תנאי האסירים הביטחוניים, השבת גופותיהם של כל המחבלים שמוחזקות בידי ישראל וערבויות ישראליות שלא יהיו פרובוקציות של מתפללים בהר הבית במהלך חודש הרמדאן.

הפלסטינים הציגו גם דרישות לאמריקנים: פתיחה מחודשת של הנציגות של הרשות הפלסטינית בוושינגטון, פתיחה מחודשת של הקונסוליה האמריקנית בירושלים ונסיגה מההכרה האמריקנית בירושלים כבירת ישראל.

האמריקנים, המצרים והירדנים הבהירו להם – "תניחו לרשימה, בואו נדבר". כל צד שב הבית והם ייפגשו שוב בחודש מארס בשארם א-שייח, ושם ינסו להגיע להבנות קונקרטיות. בצד הישראלי הבהירו כי לא הסכימו להפסקת הבנייה וכי עוד לפני הפסגה נאמר לאמריקנים שלא יתקבלו החלטות חדשות בחודשים הקרובים.


ישראל הציגה מסמך עם 12 צעדים חד צדדיים שמבצעים הפלסטינים, בין השאר הבקשות לבית הדין הבינלאומי וההסתה, ודרשה שייפסקו. בישראל סיכמו את הפסגה: "השגנו מה שרצינו - האמריקנים (וגם הירדנים והמצרים) ראו שאנחנו לא הגורם המפריע באזור".

גורם ביטחוני אמר היום כי כוחות הביטחון יפעלו רק מול התראות קונקרטיות לפצצות מתקתקות או מחבלים שמתכוונים לעשות פיגועים בזמן מיידי. בנוסף ישנה כוונה לתת למנגנונים הפלסטינים הזדמנות לבצע מעצרים בצורה עצמאית כפי שהיה בעבר. 

גורם מדיני בכיר אמר כי המשתתפים הגיעו להסכמה על הקמת ועדה ביטחונית משותפת שתבחן את חידוש התיאום הביטחוני, ואת הנכונות והיכולת הפלסטינית לשאת באחריות למאבק בטרור בשטחי הרשות הפלסטינית. 

נציגי מדינת ישראל הדגישו במפגש כי לא יחול שינוי בהחלטה להסדיר 9 יישובים בהתיישבות הצעירה ולבנות 9,500 יחידות דיור ביו״ש. בנוסף, צוין כי בחודשים הקרובים לא צפויות החלטות נוספות בעניין ההתיישבות. 

בהודעה המסכמת שיצאה בירדן נכתב כי אחרי דיונים ארוכים, הממשלה הישראלית והרשות הפלסטינית הדגישו את מוכנותן לעבוד באופן מיידי לעצירת את הפעולות החד צדדיות למשך 6-3 חודשים. בנוסף נמסר כי ישראל הדגישה את מחויבותה לעצור את הדיון בהקדמת יחידות בנייה חדשות למשך ארבעה חודשים ולעצור אישורי מאחזים נוספים למשך שישה חודשים.

בתגובה לדברים, שר האוצר בצלאל סמוטריץ' תקף את ההחלטה על הקפאת הבנייה: "אין לי מושג על מה דיברו או לא דיברו בירדן. שמעתי על הוועידה המיותרת הזו מהתקשורת בדיוק כמוכם. אבל דבר אחד אני כן יודע: לא תהיה הקפאה של הבניה והפיתוח בהתיישבות אפילו לא ליום אחד - זה בסמכותי. צה"ל ימשיך לפעול לסיכול טרור בכל שטחי יו"ש ללא שום מגבלה נוודא בקבינט. פשוט מאוד". השר בן גביר הוסיף: "מה שהיה בירדן (אם היה), יישאר בירדן".

הפופולריים