שגריר ארה"ב בישראל ענה לשיקלי: "חושב שרוב הישראלים לא היו רוצים שנישאר מחוץ לעניינייהם"

ניידס: הישראלים לא רוצים שלא נתערב בענייניהם
שר התפוצות השיב בטוויטר: בטוח שארה"ב מסכימה שאזרחי ישראל צריכים לנהל את ענייניהם בעצמם. הכנס השנתי הבין-לאומי של המכון למחקרי ביטחון לאומי מתכנס למושבו ה-16. הכנס משודר בשידור חי בפייסבוק, ביוטיוב, באתר ובאפליקציה של כאן חדשות
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
תומס ניידס
צילום: יאיר ולר

הכנס השנתי הבין-לאומי של המכון למחקרי ביטחון לאומי INSS יצא אתמול (שלישי) לדרך. הכנס, שנערך במוזיאון ארץ ישראל בתל אביב, משודר בשידור חי בפייסבוק, ביוטיוב, באתר ובאפליקציה של כאן חדשות.

בפתח הכנס דיבר היועץ המשפטי לממשלה לשעבר, פרופ׳ אביחי מנדלבליט, ויצא נגד הרפורמה המשפטית: ״אנו חווים מהלך של הפיכה משטרית, ממש לא רפורמה משפטית", אמר. מנדלבליט המשיך ודיבר על האפשרות של שיח בין המחנות: "אסור לדבר איתם בשום אופן כל עוד לא ימשכו ויבטלו לחלוטין את התועבה החקיקתית הזאת. תנאי לכל שיח חייב להיות לכל הפחות עצירה מוחלטת של כל הליך החקיקה- זהו המינימום הנדרש".

היועמ"ש לשעבר התייחס לאפשרות של התנגשות בין הרשויות ואמר כי "כל עוד ההצעות הללו מקודמות אין על מה לדבר ולא נכון יהיה לדבר. ואם הן יעברו, אפילו אחת מהן, לא יהיה עוד על מה לדבר ואז נניח לשומרי המבצר: על היועצת המשפטית לממשלה ובית המשפט העליון להגן על המבצר - ואני סמוך ובטוח שהם יגנו. זאת לא רק זכותם לבטל את כל מעשי החקיקה שבאים לבטל את שיטת המשטר הדמוקרטית ליברלית בישראל, אלא זאת תהיה חובתם לעשות כן״.

שגריר ארה"ב בישראל, תומס ניידס, דיבר גם הוא בכנס והתייחס לדברי השר שיקלי, שייעץ לשגריר "להתעסק בעניינים שלו": ״מישהו שאני לא מכיר אמר שהוא רוצה שאשאר מחוץ לעניינים של ישראל- אני חושב שרוב הישראלים לא היו רוצים שנישאר מחוץ לענייניה״, אמר ניידס.

השגריר הוסיף ואמר: ״בהתחשב בעובדה ש-72% מהישראלים הצביעו בבחירות החמישיות האחרונות ו-56% מהערבים יצאו להצביע, בנוסף להפגנות שאנו רואים מדי שבוע פה - ישראל היא דמוקרטיה מלאת חיים. הערכים הדמוקרטיים שאנו חולקים עם ישראל באים לידי ביטוי במוסדות המשפטיים בין השאר, זה מה שיש לנו במשותף, זה מה שהוביל אותנו לפעול למען ישראל באו"ם שבוע שעבר. אנו אומרים מה שהנשיא הרצוג אמר - להאט".

השר שיקלי הגיב לדבריו בחשבון הטוויטר שלו וכתב: "ארה"ב היא בעלת בריתנו הגדולה ביותר ומגדלור של דמוקרטיה. אני בטוח שהיא תעמוד לצדנו באמונה שאזרחי ישראל צריכים לנהל את ענייניהם בעצמם ולהנות ממה שתיאר ניידס בעצמו כ'ממשלה שמפיקה את כוחותיה מהסכמת האזרחים'".

בייחס לתוכנית הגרעין של איראן אמר ניידס: ״אם נאמין לניו יורק טיימס איראן פורצת קדימה- זו בעיה לישראל, למזה"ת ולארה"ב. ביידן אמר שלא נעמוד מהצד ושלא נאפשר לאיראן להשיג נשק גרעיני. שנית, שלא נכבול את ידיה של ישראל, ושלישית שלישראל יש את הגיבוי שלנו. ארה"ב תמיד מעדיפה פתרון דיפלומטי אבל כל עוד האיראנים עושים מה שהם עושים, לא רק לעם שלהם, אלא גם מחמשים את רוסיה במלחמה באוקראינה - אין לנו מה לדבר איתם. ישנה שקיפות מלאה בנינו לבין ישראל - זו המחויבות שלנו לישראל ונשמור עליה".

השגריר המשיך והתייחס למלחמה באוקראינה ואמר כי ״פוטין והרוסים מבצעים פשעי מלחמה באוקראינה. ארה"ב הובילה את הדרך עם אירופה והקהילה הבינ"ל בכדי לאפשר לאוקראינים להגן על עצמם. התקווה שפוטין יעצור באוקראינה - זה לא ריאלי. לכן ארה"ב מובילה את המערכה הזאת נגד רוסיה. זה עוד לא הסתיים, תהיה עוד תקופה קשה, אבל אנחנו שם לטווח הארוך, אנחנו שם כדי לנצח".

השנה משתתפים בכנס היועץ המשפטי לממשלה לשעבר אביחי מנדלבליט; שגריר ארצות הברית בישראל תומאס ניידס; מפקד חיל האוויר בפיקוד המרכז של צבא ארצות הברית גנרל אלקסוס ג. גרינקביץ׳; שר הביטחון יואב גלנט; שרת המודיעין גילה גמליאל; ראש המל״ל צחי הנגבי; שגריר בריטניה בישראל ניל וויגן; שר החוץ הרוסי לשעבר אנדריי קוזרוב; הרמטכ"ל ושר החוץ לשעבר גבי אשכנזי ורבים נוספים.

הכנס השנתי הבין-לאומי של INSS מתקיים זו השנה ה-16. כבכל שנה, הכנס מהווה נקודת מפגש של בכירים מהארץ ומהעולם, בהם שרים, חברי כנסת, ראשי מערכות הביטחון הישראליות, שגרירים ובכירים מאירופה, ארצות הברית, המזרח והמפרץ. במסגרתו מוצגת פרספקטיבה מעמיקה בנושאי הליבה העומדים על סדר היום של מדינת ישראל.

השנה הוענק לראשונה במהלך הכנס "פרס המכון לביטחון לאומי" לארגון ולאדם בעלי השפעה ייחודית על ביטחונה הלאומי של ישראל. 

הפופולריים