לאחר שכבר אושרה: ועדת החוקה תקיים הצבעה חוזרת על פסקת ההתגברות

ועדת החוקה תקיים הצבעה חוזרת על פסקת ההתגברות
יו"ר הוועדה רוטמן נעתר לבקשת האופוזיציה לאפשר חוות דעת משפטית על ההצבעה. המשמעות - החלק השני ברפורמה טרם אושר באופן סופי. בדיון שקדם להצבעה התפתחו עימותים בין רוטמן לכמה חברי האופוזיציה שהורחקו • בקואליציה מוכנים להקפיא את הדיונים על הרפורמה כדי לאפשר הידברות
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
ועדת החוקה בדיון על פסקת ההתגברות 1.3.23
צילום: ועדת החוקה בדיון על פסקת ההתגברות 1.3.23

יושב ראש ועדת החוקה שמחה רוטמן הודיע היום (רביעי) כי תתקיים הצבעה חוזרת על החלק השני ברפורמה המשפטית ביום ראשון בשבוע הבא. ההחלטה התקבלה לאחר שרוטמן נעתר לבקשת האופוזיציה לרביזיה (הצבעה חוזרת), כדי לאפשר את חוות הדעת המשפטית על המהלך. המשמעות היא שהחלק השני ברפורמה טרם אושר סופית לקריאה ראשונה. ח"כ גלעד קריב: "דחיית ההצבעה  - איננה רצון טוב, זה כרטיס צהוב שהוצא לעברו על ידי הייעוץ המשפטי".

קודם לכן, ועדת החוקה אישרה לקראת קריאה ראשונה את החלק השני ברפורמה המשפטית, שעוסק בביקורת שיפוטית על חקיקה ופסקת ההתגברות. ההצעה אושרה ברוב של 9 חברי ועדה ללא מתנגדים, לאחר שהאופוזיציה החליטה להחרים את ההצבעה. במהלך הדיון התפתחו עימותים בין חברי הוועדה ליו"ר שמחה רוטמן, שבעקבותיהם הורחקו כמה חברי כנסת.

ח״כ יואב סגלוביץ מיש עתיד נימק את החרמת ההצבעה מצד האופוזיציה: ״עקב הקרקס שהתנהל היום בוועדת חוקה והדורסנות המחפירה של יו״ר הוועדה שדוהר להרס הדמוקרטיה, החליטו חברי האופוזיציה בוועדה להחרים את ההצבעה. לא נשתף פעולה עם ביזיון הכנסת ובזיון חברי הכנסת. הם לא ישתיקו אותנו. לא נוותר ולא נכנע לכאוס".

קודם לכן הוצא סגלוביץ מהוועדה לאחר שביקש לתת לחברי הכנסת לתת הצהרות פתיחה בתחילת הדיון, דבר הנהוג לעשות לפני הצבעות. ח"כ מאיר כהן הורחק גם הוא וצעק לרוטמן: "השתגעת לגמרי". כמו כן, הורחקו ולדימיר בליאק, עידן רול, מרב בן ארי ורק בן ברק. ח"כ עופר כסיף זעם על רוטמן: "אתה מתנהג כדיקטטור. לא מאפשרים לחברי כנסת להשמיע את קולם".

על פי ההצעה, כדי לפסול חקיקה רגילה של הכנסת יידרש בית המשפט העליון להתכנס בהרכב מלא של 15 שופטים, כאשר לפחות 12 מהם יחליטו לפסול את החוק. גם לאחר פסילה תוכל הכנסת להתגבר עליה ולחוקק את החוק שנפסל מחדש ברוב של 61 חברי כנסת.

הקואליציה במסר לעצירה זמנית של חקיקת הרפורמה

מוקדם יותר היום פורסם בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב, כי בקואליציה מוכנים לעצור את קידום הרפורמה לטובת הידברות, בפעם הראשונה מאז החל הליך החקיקה. לפי המסר שהעבירו גורמים בקואליציה לחברים באופוזיציה, בקואליציה מוכנים לא לקיים בשבוע הבא דיונים במליאה ובוועדת החוקה בנוגע לקידום חוקי הרפורמה אם באופוזיציה יסכימו לקיים הידברות באותם ימים.

גורם במחנה הממלכתי אמר בתגובה לפרסום ביומן הבוקר כי אם החקירה תיעצר, תתאפשר הידברות. לדבריו, הקריאה של הקואליציה להמשיך היום בחקיקה ולעצור בשבוע הבא לכמה ימים בגלל פורים, היא "נשף מסכות". 

הרעיון שעומד מאחורי ההצעה הוא להרחיב את הפוגת ימי הפורים לשבוע כולו. בימים שלישי ורביעי יחול פורים וגם ככה לא תהיה פעילות בכנסת. המסר של אותם גורמים בקואליציה היה שהם מוכנים שלא לעסוק בדיוני הרפורמה גם בימים ראשון ושני שבהם כן יהיו דיוני ועדות וישיבות מליאה ולהפוך את השבוע הבא לכזה שלא תקודם בו החקיקה בתמורה להידברות מול האופוזיציה.

למעשה, לאחר ההצבעה שצפויה היום בוועדת חוקה על החלק השני של הרפורמה, שעוסק בביקורת שיפוטית על חקיקה ובפסקת ההתגברות, יהיה שבוע וחצי שבו מוכנים בקואליציה שלא לקיים דיונים ברפורמה אם באופוזיציה ייענו להצעה ויסכימו להגיע לשיחות.

בקואליציה הבינו שהסיכוי לקדם הידברות עם ראשי האופוזיציה נמוך. לכן, מובילי הרפורמה המשפטית שר המשפטים יריב לוין, ויו"ר ועדת החוקה שמחה רוטמן במגעים עם גורמים משפטיים מצידה השני של המפה הפוליטית.

חלק מהמגעים מתנהלים בבית הנשיא יצחק הרצוג או בחסותו, וחלקם כבר מניבים תוצאות. בשאלות לגבי הגבלת פסילת חוקים לבית המשפט העליון בהרכב מיוחד, מניעת ביקורת שיפוטית על חוקי יסוד ושינוי עילת הסבירות במשפט המנהלי מסתמנות הסכמות בכמה מישורים, שירככו את הרפורמה המשפטית. עם זאת, הסוגייה שבמוקד המחלוקת נותרה הועדה לבחירת שופטים - ובה טרם התגבשו פשרות שמוסכמות על מי מהצדדים.

שר המשפטים לשעבר ח"כ גדעון סער אמר בריאיון לאריה גולן בתוכנית הבוקר הזה בכאן רשת ב בעקבות הדיווח: אני מקווה שזו לא הצעה פורומית. אם תהיה עצירה מלאה גם בוועדות וגם במליאה של הרפורמה נהיה מוכנים להיכנס לשיח.

הפופולריים