אחרי שיחת נתניהו-גנץ: האם הצדדים בדרך לפשרה?

אחרי שיחת נתניהו-גנץ: האם הצדדים בדרך לפשרה?
יו"ר המחנה הממלכתי שוחח עם רה"מ ברקע הצעות הקואליציה להידברות • ארבעה ח"כים מהקואליציה ומהאופוזיציה ביקשו להמשיך עם מתווה הנשיא • אחרי יום הפגנות, נתניהו בהצהרה: "לא נקבל אלימות - לא בחווארה ולא בת"א"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
נתניהו וגנץ אחרי השבעתם, מאי 2020
צילום: צילום: דוברות הכנסת, עמוס בן גרשום

ראש הממשלה בנימין נתניהו ויו"ר המחנה הממלכתי בני גנץ שוחחו היום (רביעי) ברקע הפרסום בכאן רשת ב כי הקואליציה הציעה לאופוזיציה עצירה של דיוני הרפורמה המשפטית בתנאי להידברות. אחרי יום הפגנות אלים במיוחד ברחבי הארץ נגד הרפורמה, ראש הממשלה נתניהו מסר הצהרה. "חופש ההפגנה אינו חופש לדרדר את המדינה לאנרכיה", הוא אמר. נתניהו המשיך וקרא להרגעת הרוחות: "לא נקבל אלימות - לא בחווארה ולא בתל אביב. אני מאמין ומקווה שנמצא דרך בקרוב להידברות והסכמות".

"לא נקבל איומים על אנשי ציבור ומשפחותיהם, דבר שקורה ממש ברגעים אלה בתל אביב", אמר ראש הממשלה ורמז על הפגנה מול מספרה בעיר שבה שהתה רעייתו שרה. שוטרי יס"מ הגיעו כדי לחלצה משם.

חברי הכנסת יולי אדלשטיין ודני דנון מהליכוד, יחד עם, גדי איזנקוט וחילי טרופר מהמחנה הממלכתי, פרסמו הצהרה משותפת לארבעתם שבה קראו להיענות להזמנת הנשיא לדיון על בסיס עקרונות המתווה שהציע "ולפעול הגעה להסכמות רחבות". לדבריהם, "חובה עלינו לעצור את סכנת ההתפרקות הרובצת לפתחנו כחברה וכמדינה". השתתפות איזנקוט וטרופר בהצהרה נעשתה בתיאום עם גנץ - על אף שהוא עצמו לא חתם עליה. "נחצו היום קווים אדומים בתל אביב. אנחנו לא יכולים לקבל אלימות ופגיעה בשוטרים". בסביבת נתניהו שוקלים לעצור את סעיפי פסקת ההתגברות ולשנות את מתווה בחירת השופטים. שר המשפטים יריב לוין מתנגד לכך.

גנץ דרש בישיבת סיעת המחנה הממלכתי אחר הצהריים לעצור את החקיקה ולהתייצב בבית הנשיא. בפנייה לראש הממשלה הוא הוסיף ואמר: "קורא לנתניהו - אל תהיה זה שמאפשר את החורבן. סגור את המליאה וקרא ללוין ורוטמן לבית הנשיא". 

יו"ר ועדת החוקה וחבר הכנסת שמחה רוטמן אמר לכתבנו בכנסת זאב קם, כי הוא מוכן לשיחות והידברות עם ראשי האופוזיציה, אך הוסיף: "חקיקת הרפורמה לא תיעצר, זאת חובתנו המינימלית לקיים את קולות הבוחרים".

מוקדם יותר היום פורסם בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב, כי בקואליציה מוכנים לעצור את קידום הרפורמה לטובת הידברות, בפעם הראשונה מאז החל הליך החקיקה. לפי המסר שהעבירו גורמים בקואליציה לחברים באופוזיציה, בקואליציה מוכנים לא לקיים בשבוע הבא דיונים במליאה ובוועדת החוקה בנוגע לקידום חוקי הרפורמה אם באופוזיציה יסכימו לקיים הידברות באותם ימים.

גורם במחנה הממלכתי אמר בתגובה לפרסום ביומן הבוקר כי אם החקיקה תיעצר, תתאפשר הידברות. לדבריו, הקריאה של הקואליציה להמשיך היום בחקיקה ולעצור בשבוע הבא לכמה ימים בגלל פורים, היא "נשף מסכות". 

הרעיון שעומד מאחורי ההצעה הוא להרחיב את הפוגת ימי הפורים לשבוע כולו. בימים שלישי ורביעי יחול פורים וגם ככה לא תהיה פעילות בכנסת. המסר של אותם גורמים בקואליציה היה שהם מוכנים שלא לעסוק בדיוני הרפורמה גם בימים ראשון ושני שבהם כן יהיו דיוני ועדות וישיבות מליאה ולהפוך את השבוע הבא לכזה שלא תקודם בו החקיקה בתמורה להידברות מול האופוזיציה.

הפופולריים