120 פרופסורים תומכים ברפורמה המשפטית

120 פרופסורים תומכים ברפורמה המשפטית
בעצומה שפורסמה הם מעבירים מסר: "רפורמה מקיפה במערכת המשפט היא חיונית" • בין החותמים: חתן פרס נובל פרופ' אומן
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
פרופ' ישראל אומן ועדת חוקה, 22.1.23
צילום: צילום: ערוץ הכנסת

120 פרופסורים, בהם גם אנשי אקדמיה בכירים מאוניברסיטאות שונות בארץ, חתמו על עצומה נגד הרפורמה המשפטית שפורסמה היום (חמישי) והם אומרים: "רפורמה מקיפה במערכת המשפט היא חיונית". על העצומה חתום, בין היתר, חתן פרס נובל פרופ' ישראל אומן והיא מקודמת בידי שר המשפטים יריב לוין ויו"ר ועדת חוקה ח"כ שמחה רוטמן.

העצומה הגיעה נגד עצומות של מתנגדי הרפורמה ומארגני ציינו כי זו רשימה ראשונה בלבד, ובקרוב יצטרפו אליה אנשי אקדמיה נוספים. בעצומה נכתב כי רפורמה מקיפה במערכת המשפט היא חיונית, עקב המהפיכה החוקתית שהוביל אהרן ברק אשר "הפרה את האיזון בין הרשויות בישראל". לדברי החותמים, הפרת האיזון נעשתה בעזרת שלל כלים, בהם ביקורת שיפוטית על חקיקה, הרחבת עילת הסבירות והעצמת סמכויות היועמ"שים.

עוד נכתב בעצומה כי "הליכי החקיקה בישראל נותנים מרחב גדול לדיון, לדיוק ולשכנוע.  המקום המתבקש לדיון בפרטי הרפורמה הוא כנסת ישראל ויש לקיים בה דיונים ענייניים בין תומכי הרפורמה ומתנגדיה כמקובל". בסיום העצומה, מציינים החותמים כי יש לבצע את הרפורמה מתוך הידברות אך לא לפגוע ב"תהליך החיוני של תיקון מערכת המשפט".

אתמול אושר בכנסת בקריאה טרומית חוק הנבצרות, שמונע מהיועמ"שית את האפשרות להוציא לנבצרות את ראש הממשלה נתניהו. בנוסף, ועדת החוקה אישרה אתמול את החלק השני ברפורמה שעוסק בביקורת שיפוטית על חקיקה ופסקת ההתגברות, אך לאחר עתירת האופוזיציה, נענה יו"ר הוועדה רוטמן ובשבוע הבא תתקיים הצבעה חוזרת כדי לאפשר חוות דעת משפטית. במקביל, בקואליציה אמרו שהם מוכנים להקפיא את הדיונים על הרפורמה כדי לאפשר הידברות.

הפופולריים