המפכ"ל על ההפגנות אתמול: מצדיע ומגבה את השוטרים, אבל זה לא פוטר אותנו מתחקור פנימי

המפכ"ל: מצדיע לשוטרים, אבל זה לא פוטר מתחקור
שבתאי בטקס סיום קורס פיקוד ומטה: "האירועים אתמול הם אירועים קשים ומעציבים. זכות המחאה היא ציפור נפשה של הדמוקרטיה, ולכך משטרת ישראל מחויבת,
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
קובי שבתאי كوبي
צילום: Yonatan Sindel/Flash90

בצל הביקורת על התנהלות השוטרים בהפגנות נגד הרפורמה המשפטית אמש, המפכ"ל יעקב שבתאי אמר היום (חמישי) בטקס סיום קורס פיקוד ומטה כי הוא "מצדיע לשוטרים ומגבה את עשייתם, אבל זה לא פוטר אותנו מתחקור פנימי והפקת לקחים". עוד אמר שבתאי כי "איננו יכולים להשלים עם הפרות סדר בקנה מידה רחב, וקל וחומר, כמפכ"ל, אינני יכול להשלים עם תקיפת שוטרים ואמש היו לנו 11 שוטרים שנפגעו".

דברים אלו של המפכ"ל מגיעים בצל התיעודים מהשטח, בהם נראה כי השוטרים פעלו באלימות קשה נגד המפגינים נגד הרפורמה המשפטית בתל אביב אמש ב"יום השיבוש הלאומי". המשטרה הפעילה אמצעים לפיזור הפגנות ועצרה 39 מפגינים. במשטרה מתעקשים שהפעלת הכוח הייתה משיקולים מקצועיים ולא הושפעה מהנחיות של בן גביר. לצד זאת, בשיחה עם כאן חדשות אמר גורם בסביבת השר כי "המשטרה החלה ליישם את המדיניות של השר בנוגע לחסימת צירי תנועה". 

בתוך זאת, המחלקה לחקירות שוטרים פתחה הבוקר בבדיקת התקרית בה הושלך רימון הלם אל קהל המפגינים במחאה בתל אביב. הרב פקד ממשטרת תל אביב שביצע את המעשה, פעל לכאורה בניגוד לנהלי שימוש ברימון הלם.

בן גביר הודיע כי הוא נותן גיבוי לקצין "שהרחיק אמש מתפרעים אנרכסיטים באמצעות רימון הלם. המדיניות שלי היא לתת גיבוי מלא לשוטרים שבניגוד לאנשי מח"ש לא יושבים בחדר ממוזג אלא נאלצים להתמודד עם האנרכסיטים, ואם מח"ש פועלת משיקולים פוליטיים הגיע הזמן לחשב מסלול מחדש".

הפופולריים