השגריר האמריקני לשעבר מזהיר: הרפורמה מסכנת את טיב היחסים בין המדינות

הרפורמה - סיכון לטיב היחסים בין ארה"ב וישראל
מרטין אינדיק, לשעבר שגריר ארה"ב בישראל, אמר בריאיון לכאן חדשות כי אם ישראל תמשיך לפעול בניגוד לאינטרסים האמריקניים – וושינגטון עשויה שלא להשתמש בזכות הווטו כדי להגן עליה
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
רה"מ נתניהו, נשיא ארה"ב ביידן 27.01.23
צילום: צילום: יהונתן זינדל פלאש 90, גטי אימג'ס

שגריר ארה"ב בישראל לשעבר, מרטין אינדיק, מזהיר בראיון כי אם ישראל תמשיך לפעול בניגוד לאינטרסים האמריקניים – וושינגטון עשויה שלא להשתמש בזכות הווטו כדי להגן עליה. בראיון מיוחד בכאן חדשות בתוכנית "העולם היום", התריע אינדיק, מי ששימש כשגריר ארה"ב בישראל וכשליח המיוחד למו"מ עם הפלסטינים, כי המהפכה המשפטית וההתפתחויות האחרונות בשטחים מסכנות את טיב היחסים בין וושינגטון לירושלים.

"אם ישראל פועלת בדרכים מנוגדות לאינטרסים ולערכים האמריקניים, היא לא תוכל להיות בטוחה שארה"ב תפעל להגן עליה בפורומים בין-לאומיים", אמר.  בתגובה לקריאות של שרים בממשלה לארה"ב שלא להתערב בעניינה הפנימיים של ישראל, אמר אינדיק כי אלה התבטאויות מסוכנות מאוד. "מכיוון שישראל תלויה בארה"ב בעניינים רבים, בייחוד בביטחון אך גם בפוליטיקה ובכלכלה, צריכה להיות פרופורציה ביחס למי היא מעצמת העל ומי הכוח שתלוי בה", ציין אינדיק בריאיון.

בתשובה לשאלה אודות הכשרת מאחזים בלתי חוקיים בשטחים, אמר השגריר בדימוס כי "ממשל ביידן מחויב לפתרון שתי המדינות. מזכיר המדינה האמריקני הגיע לישראל והביע התנגדות לפעולות האלה וגורמים אמריקניים הבהירו לישראלים שאם ימשיכו (לבנות בשטחים) יהיה לכך מחיר. בנסיבות האלה, ישראל צריכה להיות זהירה מאוד בזמן שהיא כה תלויה בארה"ב בכל מה שקשור בהגנה פוליטית בפורומים בין-לאומיים".

הפופולריים