הקרב על חוק הנבצרות: "חשש מניצול לרעה של התנאים בחוק"

הקרב על חוק הנבצרות: "חשש מניצול לרעה"
הייעוץ המשפטי של הכנסת הגיש את חוות הדעת על החוק שמקדם הליכוד • בחוות הדעת הוסיפו: "עמדתה המסורתית של הכנסת היא שהיא אינה מכירה בסמכות בית המשפט להעביר ביקורת שיפוטית על חקיקת-יסוד"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
צילום: אבשלום ששוני ויונתן זינדל, פלאש 90
צילום: צילום: אבשלום ששוני ויונתן זינדל, פלאש 90

הייעוץ המשפטי לכנסת הגיש הערב (שבת) את חוות הדעת על ״חוק הנבצרות״. לפי חוות הדעת, ״נכון להסדיר את סוגיית הנבצרות". עם זאת טענו כי יש חשש מניצול לרעה של החוק כפי שהוא מוצע כרגע. בייעוץ המשפטי הוסיפו כי הם מציעים לעדן את החוק, ולהוריד את חלק מהתנאים להכרזה על נבצרות ראש ממשלה. 

"עמדתה המסורתית של הכנסת היא שהיא אינה מכירה בסמכות בית המשפט להעביר ביקורת שיפוטית על חקיקת-יסוד, אך מבלי להביע עמדה לגופו של עניין בשלב זה, נראה כי טענה מעין זו עלולה להיטען נגד חקיקת ההסדר המוצע", נטען בחוות הדעת והוסיפו: "עלולה להתעורר סתירה בין אופיין של העילות המוצעות, המצומצם ככל הנראה למקרי קצה. בהם נבצר אובייקטיבית מראש הממשלה למלא את תפקידו, לבין ההליך המותיר את ההחלטה הסופית בעיקר בידיו של ראש הממשלה. הדברים אמורים בייחוד באשר לעילה שעניינה "אי-מסוגלות נפשית" או אי מסוגלות מנטלית העוסקת, ככל הנראה, במצב בו שיקול דעתו של ראש הממשלה נפגע מסיבות שונות". 

לפי הצעת החוק ניתן יהיה להכריז על נבצרות ראש ממשלה "אך ורק בשל אי מסוגלות פיזית או נפשית של ראש הממשלה למלא את תפקידו". בתוך כך, בהצעת החוק הדגישו כי היועצת המשפטית לממשלה גלי בהרב מיארה לא תוכל לנקוט בשום צעד כדי להכריז על נבצרות של נתניהו: "לפי החוק הקיים לא ניתן להכריז על נבצרות ראש ממשלה שלא מסיבות פיזיות או נפשיות קיצוניות וגורמים לא נבחרים לא יכולים כמובן לעשות זאת". 

עוד נקבע במסגרת החוק כי הכרזה על נבצרות תהיה רק בסמכות הממשלה והכנסת. מהלך שכזה יוכל להיעשות או על ידי ראש הממשלה עצמו או על ידי רוב של 75% מהממשלה: "במקרה נדיר שבו ההכרזה על נבצרות תהיה בניגוד לדעת ראש הממשלה, יו״ר הכנסת יעביר לאישור מליאת הכנסת את ההחלטה, וזאת תוכל לאשר את ההכרזה ברוב של 90 חברי כנסת". 

הפופולריים