מייקל בלומברג על הרפורמה: ישראל מביאה על עצמה אסון, סכנה לביטחונה

בלומברג: הרפורמה עלולה לפגוע בביטחון ישראל
איל ההון ומי ששימש ראש עיריית ניו יורק בעבר פרסם טור אורח בניו יורק טיימס, בו תקף את הרפורמה המשפטית
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
מייקל בלומברג, 26.02.19
צילום: צילום: אי-פי

מייקל בלומברג, איש העסקים רב ההון וההשפעה, ששימש ראש עיריית ניו יורק בין השנים 2013-2002, מתריע מפני הרפורמה המשפטית של הקואליציה, והזהיר שבכך ישראל מביאה על עצמה אסון.

דברי בלומברג התפרסמו בטור אורח שפורסם היום (ראשון) בעיתון "הניו יורק טיימס", ובו סיפר כיצד במהלך הפעילות הציבורית שלו תמיד עמד לימינה של ישראל, כולל ברגעיה הקשים כמו בזמן מבצע "צוק איתן", ולא התערב בענייניה הפנימיים. אולם, על פי בלומברג, הרפורמה המשפטית גרמה לו להביע את התנגדותו לניסיון הממשלה לפרק את עצמאות מערכת המשפט.

בלומברג הזהיר מפני הנזקים הכלכליים של הרפורמה, כפי שבאה לידי ביטוי בהיחלשות השקל, ובמשיכת כספים של חברות ומשקיעים מישראל בגלל התקדמות חקיקת הרפורמה. בלומברג החמיא לנתניהו שתחת שלטונו ישראל הפכה לכוח כלכלי גדול, אך הזהיר שכל הקרדיט הזה, והמורשת הנלווית אליו, יירדו לטמיון אילו הרפורמה תעבור. הוא גם הוסיף שהנזקים הכלכליים של הרפורמה יאפילו לעומת הנזק הכלכלי שגרם הברקזיט לבריטים.

מלבד ההיבט הכלכלי, בלומברג הזהיר שאם הרפורמה תעבור, וישראל תאמץ סממנים סמכותניים, היא מסתכנת בהחלשת קשריה עם ארה"ב ושאר מדינות חופשיות ברחבי העולם. לדבריו, היחלשות הקשרים הללו עלולים להוות סיכון לביטחונה של ישראל, וגם את הסיכויים לפתרון הסכסוך מול הפלסטינים.

בלומברג ציין כיצד יחסי ישראל וארה"ב מושתתים על ערכים משותפים של חירות, שוויון ודמוקרטיה, ודווקא בשל ההכרח לאשרר מחדש את הערכים הללו, הוא רואה לנכון להביע את קולו בגנות הרפורמה המשפטית המוצעת ולהתריע מפני השלכותיה על ישראל.

הפופולריים