מליאת הכנסת אישרה בקריאה טרומית את חוק התרומות

חוק "התרומות" עבר בקריאה טרומית במליאת הכנסת
טרם ההצבעה, תקף ח"כ אמסלם את היועמ"שית על רקע התנגדותה: "אין לך היגיון בסיסי" • אושרה הצעת חוק לפטור ממע"מ ברכישת תרופות אונקולוגיות מצילות חיים
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
מליאה
צילום: צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

מליאת הכנסת אישרה היום (שני) בקריאה טרומית את חוק התרומות של ח"כ עמית הלוי מהליכוד, המאפשר לאנשי ונבחרי ציבור לקבל תרומות עבור הליך משפטי או רפואי. הצעת החוק כוללת בתוכה מגבלות על סכומי הכסף שניתן לתרום לאיש ציבור ועל מספר התורמים, וכן מחייבת הוראות שקיפות ביחס לזהות התורמים ומכילה מגבלות על יכולתו של המקבל לטפל בבקשות או לסייע לנותן התרומה במשך 3 שנים ממועד מתן התרומה. ראש הממשלה בנימין נתניהו לא לקח חלק בהצבעה.

טרם ההצבעה, תקף חבר הכנסת דודי אמסלם בחריפות את היועצת המשפטית לממשלה גלי בהרב-מיארה, על רקע התנגדותה לחוק: "חוץ מרוע, גם היגיון בסיסי אין לך. את לא ראויה לתפקיד שלך לא ברמה המקצועית ולא ברמת החשיבה שלך".

ח"כ הלוי הציג במליאה את הצעת חוק התרומות ואמר: "ברירת המחדל בישראל היא שאם נבחרי ציבור זקוקים לעזרה אז בהכרח מדובר בשחיתות. איש ציבור קודם כל מושחת כל עוד לא הוכח אחרת. לא היה קשה לצפות את הקמפיין שייפתח נגד החוק - ולכן הוא מצומצם ומתייחס רק לשני מקרים: טיפול רפואי וייצוג בהליך משפטי. אתם רוצים שנמנע מעובדי ציבור את הזכויות הכי בסיסיות רק בגלל שהם עובדי ציבור?". חברי כנסת מיש עתיד תקפו: "אין לך בושה. אתם מנותקים", חלקם הורחקו מהמליאה.

מוקדם יותר, אישרה המליאה בקריאה טרומית את הצעת החוק שקובעת פטור ממע"מ ברכישת תרופות אונקולוגיות מצילות חיים שאינן כלולות בסל הבריאות. 47 תמכו בהצעה שיזם ח"כ דודי אמסלם, ללא מתנגדים.

הפופולריים