לפיד וגנץ נגד הנשיא: "כל הושטת יד למען האחדות נתקלה בסירוב"

לפיד וגנץ: הושטות יד למען האחדות נתקלו בסירוב
בכינוס חירום של כ-100 ראשי רשויות במעונו, אמר הנשיא הרצוג כי "אנחנו קרובים מתמיד לאפשרות של מתווה מוסכם. ההגעה תלויה כעת במנהיגות הלאומית - בקואליציה ובאופוזיציה". על מחאת הטייסים: "הצבא חייב להיות מחוץ לתחום" • הנשיא לראש המועצה מטה אשר על הטענה שהאויבים מרימים את ראשם: "צודק במיליון אחוז"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
גנץ לפיד
צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90

נשיא המדינה יצחק הרצוג אמר היום (שני) כי "אנחנו קרובים מתמיד לאפשרות של מתווה מוסכם" על הרפורמה המשפטית. בכינוס חירום של כ-100 ראשי רשויות שאירח במעונו, אמר הנשיא על מאמצי ההידברות כי "יש הסכמות מאחורי הקלעים על רוב הדברים", וכי "עכשיו זה תלוי במנהיגות הלאומית שלנו, בקואליציה ובאופוזיציה, שיצליחו להתעלות לגודל הרגע ושישימו את המדינה ואת האזרחים מעל הכל".

בתגובה לדברים, יו״ר יש עתיד, יאיר לפיד, ויו״ר המחנה הממלכתי, בני גנץ, הוציאו הודעה משותפת: ״כל הושטת יד שלנו למען אחדות ישראל נתקלה בדריסה וסירוב. ישראל ניצבת בפתחו של מצב חירום לאומי, ונתניהו מסרב לעצור. אנו מכבדים ומעריכים מאוד את מאמצי נשיא המדינה להגעה להידברות והסכמות רחבות. אך כדי להגיע להידברות כנה ואפקטיבית שתביא לשמירה על הדמוקרטיה ועל אחדות העם, על נתניהו להודיע על עצירה מוחלטת, מקיפה ואמיתית של תהליך החקיקה. כל הניסיונות לקיצורי דרך הם דריסה של הידברות אמיתית״.

כינוס החירום בבית הנשיא (צילום: חיים צח / לע״מ)

שר האוצר בצלאל סמוטריץ' הגיב לדברי לפיד וגנץ: "לפיד וגנץ מבזים את הנשיא ומוכיחים שוב שאין להם שום עניין בהידברות או פשרות ושהמחאה שלהם היא פוליטית לחלוטין ונועדה ליצור כאוס ולפגוע במדינת ישראל כדי להביא להפלת ממשלת הימין ולבחירות שישיות. וזה לא יקרה. נתקן את הדורש תיקון במערכת המשפט ונמשיך לעבוד למען עם ישראל כולו".

בפתח הכינוס התייחס הרצוג גם למחאת הטייסים: "אנחנו במשבר היסטורי שמאיים לחרב אותנו מבפנים. אני חושב שכולכם מסכימים איתי שהצבא חייב להיות מחוץ לתחום באופן מוחלט. לא להכניס את הצבא לויכוח. צבא ההגנה לישראל הוא הצבא של כולנו".

לדבריו של הרצוג, הרפורמה המשפטית "מסכנת כעת את היסודות הדמוקרטיים של מדינת ישראל", אולם הבהיר כי "לגיטימי בהחלט לדבר על רפורמה במערכת המשפט, כיוון שיש דברים שהגיע זמנם ודברים שחייבים לבוא לידי מימוש ברפורמה הזאת". הוא הוסיף: "בשבועות האחרונים עשיתי כל שביכולותי להביא להידברות והסכמה רחבה", ופנה לראשי הרשויות: "אני מגייס אתכם ומבקש מכם בכל לשון של בקשה - בואו איתי למערך הזה. תדרשו בכל כלי שיש ברשותכם ביממה הקרובה להגיע להגיע להסדר מוסכם".

הקרע וההשפעה הביטחונית

ראש המועצה האזורית מטה אשר ויו"ר פורום קו עימות, משה דבידוביץ, אמר לנשיא הרצוג כי אחרי עשור הלבנונים הרימו את ראשם בעקבות הקרע בעם. לדבריו, ״פעם ראשונה אחרי עשור בגבול לבנון הייתה התקהלות של אזרחי לבנון חמושים שהעזו להתגרות בצה״ל. אתם יודעים למה? כי הם רואים מה שקורה אצלנו". הנשיא הרצוג השיב לו: "אתה צודק במיליון אחוז".

הפופולריים