בכיר באופוזיציה: קרובים להסכמות על מתווה הנשיא

בכיר באופוזיציה: קרובים להסכים על מתווה הנשיא
בליכוד לוחצים על נתניהו לרסן את שר המשפטים ואומרים כי צריך להגיע לפשרה גם במחיר התפטרות לוין
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
הרצוג בנאום
צילום: צילום: חיים צח, לע"מ

חדשות הערב - שידור חי בכאן 11

בכיר באופוזיציה: "קרובים מתמיד לשולחן השיחות אצל הנשיא". כך דווח היום (שני) בחדשות הערב בכאן 11. על פי הבכיר, "אם אכן הקואליציה מסכימה למתווה של הרצוג, אפשר יהיה להניח בצד את הוויכוח על עצירת החקיקה".

במקביל, ישנו לחץ בליכוד על נתניהו לרסן את שר המשפטים יריב לוין. שרים לראש הממשלה נתניהו: "המחיר גדול מדי, צריך להגיע לפשרה גם במחיר התפטרות של לוין". 

בכירים בקואליציה אמרו לכאן חדשות: "מה שלא נצליח להעביר במסגרת הרפורמה המשפטית עד סוף המושב - לא נצליח אחר כך". לדבריהם, אין להתפשר על השינוי בהרכב הוועדה לבחירת שופטים, ותיקון חוק יסוד שימנע מבית המשפט לפסול חוק יסוד.

נשיא המדינה יצחק הרצוג טען היום כי "אנחנו קרובים מתמיד לאפשרות של מתווה מוסכם" על הרפורמה המשפטית. כפי שדווח בתוכנית "בנימיני וגואטה" עם יגאל גואטה ותמר אלמוג בכאן רשת ב, בקואליציה הבהירו בשיחות בבית הנשיא שהמתווה שהציג הרצוג יהיה אפשרי לקידום מבחינתם רק אם לא תהיה לנשיאת בית המשפט העליון אפשרות לשתק את הוועדה לבחירת שופטים בעקבות אי הסכמה על זהותם של נציגי הציבור.

איזון או פגיעה בדמוקרטיה? | עושים סדר ברפורמה המשפטית

לפי מתווה הנשיא הנוכחי, בחירת נציגי הציבור לוועדת לבחירת שופטים אמורה להיעשות בהסכמה בין נשיאת בית המשפט העליון ושר המשפטים. דרישתה של הקואליציה נועדה למנוע מצב בו לא ניתן יהיה לכנס את הוועדה בעקבות אי הסכמה מול נשיאת העליון על מינוי נציגי הציבור. בקואליציה הבהירו שיסכימו לקידום המתווה גם במצב שבו הוא יאפשר לכנס את הוועדה בהרכב חסר ולהמשיך את פעילותה ללא הסכמה על זהות כל חבריה.

בתגובה לדבריו של הנשיא על המתווה, ראש האופוזיציה יאיר לפיד וחבר הכנסת בני גנץ הוציאו הודעה משותפת: ״כל הושטת יד שלנו למען אחדות ישראל נתקלה בדריסה וסירוב. אנו מכבדים ומעריכים מאוד את מאמצי נשיא המדינה להגעה להידברות והסכמות רחבות. אך כדי להגיע להידברות כנה ואפקטיבית שתביא לשמירה על הדמוקרטיה ועל אחדות העם, על נתניהו להודיע על עצירה מוחלטת, מקיפה ואמיתית של תהליך החקיקה. כל הניסיונות לקיצורי דרך הם דריסה של הידברות אמיתית״.

הפופולריים