הדחה בצמרת המשטרה: בן גביר הזיז את מפקד מחוז תל אביב

הדחה בצמרת המשטרה: בן גביר הזיז את ממ"ז ת"א
ברקע המחאות נגד הרפורמה המשפטית, המפכ"ל והשר הודיעו על מינוי חדש לניצב עמיחי אשד. בן גביר: "לא מתאים לשטח"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
בן גביר ועמיחי אשד
צילום: צילום: יונתן זינדל פלאש 90, דוברות המשטרה

מחיר הטיפול במחאה? השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר ומפכ"ל המשטרה רב ניצב קובי שבתאי פרסמו היום (חמישי) הודעה, לפיה ניצב עמיחי אשד, שמטפל בחודשים האחרונים במחאות הרחבות נגד הרפורמה המשפטית, יוזז מתפקידו הבכיר. ניצב אשד ימונה לתפקיד מטה כראש אגף ההדרכה. 

בן גביר אמר לגורמים בסביבתו: " אשד לא מתאים לשטח, גם הדרכה זה מכובד".מלשכת השר נמסר כי מדובר בסבב מינויים מתוכנן מראש ולא מדובר בהדחה. בסביבת המפכ"ל טוענים כי ההחלטה התקבלה כבר לפני כמה ימים. 

על פי הדיווחים, דיון השיבוצים נקבע במהירות במטרה להדיח את אשד, שזעם כאשר שבתאי עדכן אותו על התפקיד החדש - וההערכות במשטרה הן שהוא יתפטר. חבר הכנסת גדעון סער הגיב להדחה: "יאיר נתניהו מצייץ ובן גביר מדיח. מהלך מטורף של קריקטורה של שלטון שהולך ומתנתק מבני עמו".

ראשי האופוזיציה הגיבו גם הם להדחה. מיש עתיד נמסר: "אם ליצן הטיקטוק החלש שעסוק בפוליטיזציה במשטרה ושעושה כל טעות אפשרית להחלשת מערכת אכיפת החוק חושב שהמעשים שלו יחלישו את ההפגנות רק כי אין מספיק דם - הוא טועה ובענק".

גם יו"ר המחנה הממלכתי, בני גנץ, הגיב: "בזמן ששוטרי משטרת ישראל נמצאים בשטח באלפיהם - השר בן גביר מבצע טיהור פוליטי של מפקדים. השוטרים בהובלת המפכ"ל עושים בדיוק מה שהם מחויבים לעשות - לפעול בעצמאות ולא לקבל הנחיות פוליטיות מול מחאה פוליטית. קורא לנתניהו לפטר את בן גביר עוד היום לפני שיפרק את המשטרה ושלטון החוק".

מהתנועה לאיכות השלטון נמסר כי היא תגיש עוד הערב צו ביניים לבג"ץ למניעת הדחתו של מפקד מחוז ת"א: "המעשה הבזוי של השר לביטחון לאומי הוא כתם שלא יימחה". מובילי המחאה הגיבו: "בן גביר מנסה לעשות טיהורים במשטרה כדי שהיא תהפוך להיות מליציה שרודפת אחרי אזרחים".

השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר תקף את המשטרה בשיחות סגורות, ואמר כי הם לא ממלאים את ההנחיות שלו במהלך יום המחאה נגד הרפורמה המשפטית. ״הם לא ממלאים אחר ההנחיות שלי לאורך כל היום, גם בנתב"ג וגם באיילון. במשטרה עושים מה שרוצים. ככה זה לא ימשך".  דבריו של בן גביר מתייחסים למדיניות ההכלה של המשטרה בחסימות היום באיילון ובנמל התעופה.

בנו של ראש הממשלה, יאיר נתניהו, צייץ נגד המשטרה וכתב: "מה שקורה כאן בשבועות האחרונים זה מרד לכל דבר ועניין של הקצונה הבכירה של המשטרה". 

במהלך היום נרשמו במסגרת יום המחאות מעצרים - יותר מ-20 בני אדם עוכבו לחקירה בחשד להפרות סדר. בשעות הצהריים הצליחו מאות מפגינים להתגבר על מחסומי המשטרה, והמשטרה החלה בפינויים רק לאחר כשעתיים בהן הנתיבים לצפון ולדרום היו חסומים.

מוקדם יותר היום אלפים הצליחו לשבש את אזור נמל התעופה בן גוריון, לאחר שהגיעו למקום ונהגו באיטיות. כל זה קרה בזמן שראש הממשלה היה אמור להגיע לשדה בצהריים כדי לטוס לביקור מדיני באיטליה. לבסוף, טיסתו של ראש הממשלה יצאה באיחור משמעותי. השוטרים ביצעו באזור נתב"ג מעצרים ואף חילקו קנסות למי שהאט את התנועה.

הפופולריים