הרצוג קורא לעצור את החקיקה: "מכלול החקיקה צריך לעבור מהעולם ומהר"

הרצוג: "מכלול החקיקה צריך לעבור מהעולם ומהר"
הנשיא נאם לאומה, תקף את החקיקה הנוכחית ("דורסנית ומערערת את יסודות הדמוקרטיה"), ותקף את הפוליטיקאים ("הכאוס על הידיים שלכם") | לדברים המלאים
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
יצחק הרצוג يتسحاق هرتسوغ
צילום: Yonatan Sindel/Flash90

נשיא המדינה יצחק הרצוג נשא הערב (חמישי) נאום לאומה בו ביקש לעצור את החקיקה: "מראות היום הזה הם חלום בלהות של מדינה. מכלול החקיקה צריך לעבור מהעולם ומהר. הוא דורסני ומערער את יסודותינו הדמוקרטיים".

צפו בנאום של נשיא המדינה

בנאומו אמר הרצוג: "אני לא יכול לראות יותר את העם שלנו נקרע לי מול העיניים. מה שקורה כאן הוא אסון. אזרחיות ואזרחי ישראל - אני עובד אצלכם, בשבילכם. אני רואה את המראות ושומע את הזעקות שמופנות אליי ותכליתן אחת – תעשה הכול כדי שזה ייפסק. תעשה הכול כדי למצוא פתרון".

"אני אשלם כל מחיר בשביל למצוא פתרון, ובתנאי שזה קורה עכשיו", אמר. "כבר עשרה שבועות שאני עובד מסביב לשעון. פוגש את כולם, גם את מי שלא מסכימים איתי, רותם את כולם, גם את מי שמפחדים לקחת אחריות. הכול כדי לשמור על החברה הישראלית, הכול כדי לשמור על הדמוקרטיה הישראלית".

"אל תאמינו לאף אחד שמדבר בשמי. כשיהיה מתווה נשיא – תשמעו אותו בקולי, ובקולי בלבד. יש כאן תשתית לסיכום מהיר שבו המנצחים היחידים הם מדינת ישראל ואזרחיה. מכלול החקיקה שנידון כעת בוועדה צריך לעבור מהעולם ומהר. הוא שגוי, הוא דורסני, הוא מערער את יסודותינו הדמוקרטיים. ולכן יש להחליפו במתווה אחר, מוסכם, ולאלתר".

"הבחירה היא אחת: או אסון או פתרון", סיכם הרצוג. "אם תבחרו להמשיך בדרך בה הלכתם עד כה – הכאוס על הידיים שלכם. ההיסטוריה תשפוט אתכם. קחו אחריות ומיד".

ראש האופוזיציה יאיר לפיד על נאום הנשיא: "נאומו של הנשיא אמר בחדות ובבהירות את מה שמדינה שלמה יודעת, מתווה החקיקה הדורסני והאנטי-דמוקרטי של הממשלה צריך לעבור מן העולם. יש לעצור מיד את החקיקה וללכת לבית הנשיא להידברות מעמיקה, רצינית ומוסכמת שתוביל לתיקון ושיפור מערכת המשפט והפרדת הרשויות".

יושב ראש המחנה הממלכתי בני נגץ הגיב לנאום: "המשמעות של לשים את ישראל לפני הכל, היא גם לא לוותר על עקרונות מהותיים. יש סעיפים שדגל שחור מונף מעליהם - כמו הרצון לפולטיזציה של מינוי השופטים ושומרי הסף. קורא לנתניהו לגלות אחריות, לעצור את רכבת החקיקה הדוהרת, ולשלוח את נציגיו מיד להידברות שתעצור את הקרע העמוק עוד הלילה".

הנשיא לא תיאם ולא עדכן מראש על נאומו - לא את הקואליציה ולא את האופוזיציה. ראש הממשלה בנימין נתניהו נחת באיטליה ולכאן חדשות נמסר שגם הוא לא ידע על נאומו המתוכנן של הנשיא.

הפופולריים