פסקת ההתגברות צפויה לעלות לקריאה ראשונה כבר השבוע

פסקת ההתגברות צפויה לעלות לקריאה ראשונה השבוע

בליכוד הבטיחו זאת למפלגות החרדיות | מה קורה עם שאר החוקים?
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
שמחה רוטמן בוועדת החוקה 07.02.23
צילום: צילום: אורן בן חקון, פלאש 90

פסקת ההתגברות צפויה לעלות לקריאה ראשונה כבר השבוע. כך הבטיחו היום (ראשון) בליכוד למפלגות החרדיות. אומנם הנשיא יצחק הרצוג צפוי להציג את מתווה הפשרה שלו, אך בקואליציה שואפים להספיק להעביר את החוקים עוד לפני הפגרה. 


בתוך צמד המילים "הרפורמה המשפטית" מתקבצים הרבה חוקים שצריך לחוקק עד סוף מושב החורף של הכנסת, 2 באפריל, והשעון מתחיל לתקתק. נתחיל בחוק הדגל של תוכנית לוין – שינוי הרכב הוועדה לבחירת שופטים. החוק עבר בקריאה ראשונה, והשבוע מתקיימים דיונים להכנתו לקריאה שנייה ושלישית לקראת ההצבעה הסופית במליאה.

עוד שני חוקים עברו בקריאה ראשונה, החוק שמונע מבג"ץ לפסול חוקי יסוד והחוק שיכפיף את המשטרה לדרג הפוליטי. חוקים נוספים שעומדים על סדר יומה של הכנסת ואושרו בקריאה טרומית הם חוקי פסקת ההתגברות וגם חוק דרעי שאוסר על בית המשפט להעביר ביקורת על מינוי שרים. גם חוק הנבצרות שמקשיח את התנאים להוציא ראש ממשלה לנבצרות, הכפפת מח"ש לדרג הפוליטי וחוק פסילת חוקים רגילים שמחייב רוב מיוחד של שופטי בג"ץ, כדי להעביר ביקורת שיפוטית על חקיקה. כל אלה עברו בקריאה טרומית.


ויש גם חוקים שלא עברו בשום קריאה: ביטול עילת הסבירות, ביטול הסניוריטי בבית המשפט העליון, והחוק שלא יחייב את הממשלה להישמע לעמדת היועמ"שים. יו"ר ועדת החוקה שמחה רוטמן נפגש היום עם הנשיא יצחק הרצוג. בתום הפגישה, שארכה כשלוש שעות, מסר הרצוג כי הוא "הדגיש את קריאתו בצורך לגבש הסכמות רחבות". 

היום התקיימו דיונים בוועדת החוקה של הכנסת על הרכב ועדת השופטים ועל פסקת ההתגברות, שם הוכנו תיקוני החוק לקריאה שנייה ושלישית. עם זאת, הקואליציה שוקלת להתחיל בקרוב בריכוכה - באופן חד צדדי, גם בלי לחכות להידברות ולהסכמות עם האופוזיציה. לדברי גורמים שנכחו בשיחה בין שר המשפטים יריב לוין לראש הממשלה בנימין נתניהו טרם המראתו, נתניהו הביע רצון לפשרה ברפורמה.

הפופולריים