"חופרים לנו בור": הממשלה נגד ההצעה שפורסמה בכאן חדשות - שיכולה להפיל אותה

הממשלה נגד ההצעה שיכולה להפיל אותה
לפי סעיף בהצעת החוק ששר האוצר סמוטריץ' הגיש בעצמו, אם הממשלה תבקש לערוך תיקונים בתקציב עקב שינוי משמעותי בתחזית הכנסות המדינה, והממשלה לא תיישם את השינויים הללו - הדבר יהיה כמו לא עבר תקציב והכנסת תתפזר
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
בנימין נתניהו ישיבת הממשלה نتنياهو
צילום: MARC ISRAEL SELLEM/POOL

עימות התפתח היום (ראשון) בישיבת הממשלה, בעקבות תיקון לחוק יסוד הממשלה שיכול להביא לפיזור הכנסת. ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר על התיקון שהובא לאישורה של הממשלה בידי שר האוצר בצלאל סמוטריץ', כי הוא "לא מוכן לזה", ושר התקשורת שלמה קרעי תקף: "חופרים לנו בור".

לפי הסעיף, אם יהיה פער גדול בין הכנסות המדינה לבין תחזית ההכנסות שעל בסיסה אושר התקציב, הממשלה תצטרך לערוך תיקונים והתאמות בתוכנית התקציב. אם לא תעשה כן ואף תיישם את אותם תיקונים, או תגיש תוכנית תקציב חדשה, ייראו אותה כממשלה שלא העבירה תקציב במועד הקבוע בחוק והכנסת תתפזר.

ההצדקה הרשמית להצעה של סמוטריץ', הצעה שפורסמה לראשונה אמש בחדשות השבת בכאן 11, היא העובדה שתקציב 2024 אושר הרבה לפני שהשנה החלה. אלא שגורמים המעורים בעניין אומרים כי חשש מפגיעה כלכלית בעקבות הרפורמה הוא שעומד בבסיסו ולא לוחות הזמנים.

לפי נוסח ההצעה, הממשלה ניצבת בפני "תנודתיות במצב הכלכלי" שמקשה על גיבוש תחזיות כלכליות בימים האלה. לפי ההצעה הממשלה תשאיר בצד תקציב התאמות, כסף שאמור לשמש אותה במקרה שיש פער גדול בין ההכנסות שהיו צפויות כשהתקציב אושר לאלה שיהיו בפועל, אם הכסף הזה לא יספיק היא תצטרך לעשות שינויים בתקציב.

סעיף המחלוקת בהצעה של שר האוצר סמוטריץ'

גורמים כלכליים בכירים אומרים לכאן חדשות שהחשש הוא שהרפורמה, אם תעבור במתכונת הנוכחית, תשבש לחלוטין את הכנסות המדינה ממיסים והתחזית שעל בסיסה אושר התקציב תהפוך בלתי רלוונטי.

הפופולריים