בכירי המשק בפגישה עם הרצוג: "הרפורמה תגרום לאירוע משמעותי בכלכלה"

בכירי המשק להרצוג: הרפורמה תפגע בכלכלה
מטרת המפגש: לתמוך בקידום פשרה ולתת ביטוי לצורכי המשק • הנשיא צפוי להציג השבוע את הפשרה שלו לרפורמה המשפטית
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
הנשיא הרצוג
צילום: צילום: אבשלום ששוני, פלאש 90

ראשי בנקים בישראל ובכירים רבים במשק נפגשו הבוקר (שלישי) עם נשיא המדינה יצחק הרצוג ואמרו כי "הרפורמה המשפטית תגרום לאירוע משמעותי בכלכלה". המפגש נערך לקראת פרסום מתווה הפשרה לרפורמה המשפטית מטעם הנשיא, אותו הוא צפוי להציג השבוע, באם הצדדים לא יגיעו להסכמות. מטרת הפגישה הייתה לתמוך בקידום פשרה, ולתת ביטוי לצורכי המשק.

הגשר לפשרה | האזינו להסכת עוד יום

ברקע, נראה כי גם במשרד האוצר חוששים מהשפעת הרפורמה על המשק. ביום ראשון שר האוצר בצלאל סמוטריץ' ביקש מהממשלה לאשר הצעה לתיקון חוק יסוד הממשלה, שלפיה אם יחול שינוי משמעותי בהכנסות המדינה ממיסים ביחס לתחזית ההכנסות, התחזית שהתקציב אושר על בסיסה, ייעשה שינוי בתקציב בהתאם לתוכנית שיכינו במשרד האוצר.

ההצדקה הרשמית למהלך היא העובדה שתקציב 2024 אושר הרבה לפני שהשנה החלה. אלא שגורמים המעורים בעניין אומרים כי חשש מפגיעה כלכלית בעקבות הרפורמה הוא שעומד בבסיסו ולא לוחות הזמנים.

יחד עם זאת, ההצעה הביאה לעימות קשה בישיבת הממשלה, בעקבות סעיף בהצעה שיכול להביא לפיזור הכנסת. לפי הסעיף. אם הממשלה לאת ערוך תיקונים בתקציב תעשה כן ואף תיישם את אותם תיקונים, או תגיש תוכנית תקציב חדשה, ייראו אותה כממשלה שלא העבירה תקציב במועד הקבוע בחוק והכנסת תתפזר.

בתוך זאת, בשבוע שעבר פורסמו כמה מפרטי ההסכמות הכלולות במתווה הנשיא. לעניין הפשרה בפסקת ההתגברות - פשרה שנראית יחסית מקובלת על המתדיינים, מדברת על העברת חקיקה כך שההתגברות תתאפשר כהוראת שעה עד תום כהונת הכנסת שהחליטה עליה. לאחר מכן, תהפוך קבועה רק אם הכנסת הבאה תאשר אותה שוב - בקריאה רביעית.

באשר למינוי יועצים משפטיים למשרדי ממשלה - אחת ההצעות שקודמו בשבועות האחרונים מדברת על מינוי בוועדה שתכלול את מנכ"ל המשרד והמשנה הרלוונטי ליועץ המשפטי לממשלה. עוד דובר על כך ששר יוכל להחליף יועץ משפטי רק פעם בכהונה, או לפחות יוגבל במספר הפעמים.

הפשרה המוצעת באשר לוועדה לבחירת שופטים היא שלשופטים אומנם לא יהיה רוב בוועדה, אבל כן יהיה להם מעין "בלוק חוסם" יחד עם נציגי האופוזיציה - כך שיוכלו יחד לגבש וטו, אם יצליחו להסכים כולם.

ברקע, מליאת הכנסת אישרה הלילה בקריאה ראשונה את פסקת ההתגברות ברוב של 61 מול 52 נגד. מוקדם יותר, עבר בקריאה ראשונה גם חוק הנבצרות ברוב של 61 מול 51 מתנגדים ובקואליציה שוקלים לקדם אותו בזריזות רבה מאוד, ולהביאו לקריאה השניה והשלישית כבר בשבוע הבא.

הפופולריים